Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 17 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Op 169/22

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant st. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi W. M. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 31 marca 2022 r., nr DSE2-K1047-D14208-20D/22 w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi sądowoadministracyjnej wniesionej przez W. M. jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z 31 marca 2022 r., nr DSE2-K1047-D14208-20D/22, odmawiająca potwierdzenia skarżącemu statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych w trybie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (j.t. Dz. U. z 2021 r., poz. 1255, zwanej dalej ustawą).

Wydanie tej decyzji poprzedziło postępowanie administracyjne i sądowe o następującym przebiegu:

Wnioskiem z 7 lutego 2019 r., W. M. (dalej również jako "skarżący") zwrócił się do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, na podstawie ww. ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Jako tytuł do uzyskania wymienionych statusów wskazał: 1) nieuzasadnione zwolnienia z pracy z powodu odmowy wstąpienia w szeregi PZPR; 2) wielokrotną eksmisję całej rodziny z domu przydzielonego za tzw. "mienie zabużańskie" oraz 3) szykany z powodu przynależności jego ojca do Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. We wniosku skarżący podał, że już w szkole średniej za odmowę wstąpienia do Związku Młodzieży Socjalistycznej zmuszony został do zmiany szkoły na wieczorową dla pracujących. Z kolei, za odmowę wstąpienia do PZPR był zwalniany z pracy lub zmuszany do zmiany miejsca pracy oraz miejsca zamieszkania. Dodał, że w stanie wojennym był kurierem ulotek w miejscowościach G., W., L., B., L.1. Ponadto, dwukrotnie został aresztowany w Z. i G.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00