Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Ol 79/22

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Chybicki Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) Sędzia WSA Marzenna Glabas Protokolant starszy referent Karolina Fogiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi W. K. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi J. oddala skargę.

Uzasadnienie

Rada Miejska w P. (dalej jako: Rada Miejska) podjęła w dniu (...) uchwałę nr (...) w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi J. (dalej jako: plan miejscowy).

Skargę na powyższą uchwałę, po uprzednim wezwaniu Rady Miejskiej do usunięcia naruszenia prawa, wniósł W. K. (dalej jako: skarżący), reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika. Zaskarżył uchwałę w częściach, które przeznaczają teren działki (...) jedynie do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, a nie dopuszczają na terenie działki (...) zabudowy letniskowej. Skarżący zarzucił naruszenie:

- art. 28 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity obowiązujący na dzień podjęcia uchwały Dz.U. z 2012 r. poz. 647 ze zm., dalej jako: u.p.z.p.) w zw. z art. 64 ust. 2 i 3 Konstytucji RP przez istotne naruszenie zasad sporządzania planu miejscowego na skutek przekroczenia władztwa planistycznego oraz nieuzasadnionego, instrumentalnego, niezgodnego z zasadą równości i zasadą proporcjonalności ograniczenia uprawnień prawa własności skarżącego w sytuacji, gdy Rada Miejska nie dysponuje nieograniczoną swobodą planistyczną w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, a własność oraz wszelkie ograniczone prawa rzeczowe podlegają ochronie prawnej i mogą zostać ograniczone jedynie w drodze ustawy, ale tylko wtedy gdy ograniczenie nie narusza istoty prawa własności;

- art. 9 ust. 4, art. 15 ust. 1 , ust. 2 pkt 1 i art. 20 ust. 1 u.p.z.p. wskutek określenia innego przeznaczenia działki o nr (...) w planie miejscowym, aniżeli wskazane w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (poprzez ograniczenie przeznaczenia działki jedynie do realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej), w konsekwencji czego zaskarżona uchwała jest niezgodna z ustaleniami Studium;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00