Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 stycznia 2022 r., sygn. I SA/Ol 338/21

Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski asesor WSA Anna Janowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 5 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi R. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu spółki akcyjnej za zaległości podatkowe i odsetki za zwłokę oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga R. K. (dalej: "strona", "skarżący") dotyczy decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej: "DIAS", "organ odwoławczy") utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego (dalej: "NUS", "organ I instancji") z [...] w przedmiocie orzeczenia odpowiedzialności skarżącego jako byłego Prezesa Zarządu Spółki A; dalej: "Spółka", solidarnie ze Spółką, za zaległości podatkowe Spółki w podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT") za II i IV kwartał 2015 r. oraz za II kwartał 2016 r. w łącznej wysokości 2.413.878 zł oraz odsetki za zwłokę od ww. zaległości podatkowych w łącznej wysokości 835.175 zł.

Jak wynika zaś z uzasadnienia opisanej powyżej decyzji organu I instancji, źródłem zaległości podatkowych Spółki jest ostateczna decyzja DIAS z [...] (dalej: "ostateczna decyzja wymiarowa"). NUS wskazał, że zaległości te nie zostały przez Spółkę uregulowane, nie doszło też do ich wygaśnięcia w inny sposób, a powstały one w okresie, gdy w skład Zarządu Spółki wchodziła strona. Wyjaśnił, że w związku z ogłoszeniem upadłości Spółki, mając na uwadze art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2344, dalej: "Pr. upadł."), nie wystawił i nie skierował do egzekucji tytułów wykonawczych obejmujących zaległości wynikające z ostatecznej decyzji wymiarowej, a tym samym został pozbawiony możliwości dochodzenia swoich należności w trybie egzekucji administracyjnej. Opierając się na informacjach uzyskanych od syndyka masy upadłości NUS uznał, że nawet jeżeli wierzytelności należne Skarbowi Państwa zostałyby ujęte na liście wierzytelności w postępowaniu upadłościowym, to wierzyciel nie uzyskałby środków na zaspokojenie zaległości podatkowych. Ocenił także, że strona nie wykazała aby zgłosiła wniosek o ogłoszenie upadłości Spółki we właściwym czasie, jak również tego, że niezgłoszenie tego wniosku nastąpiło bez jej winy. Stwierdził ponadto, że strona nie wskazała mienia Spółki, z którego egzekucja umożliwiałaby zaspokojenie zaległości podatkowych Spółki w znacznej części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00