Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 września 2020 r., sygn. I SA/Kr 1309/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Wiesław Kuśnierz (spr.) Sędziowie: WSA Waldemar Michaldo WSA Jarosław Wiśniewski Protokolant: specjalista Bożena Piątek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2020 r. sprawy ze skargi Syndyka masy upadłości G. Sp. z o.o. w upadłości [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od marca do grudnia 2014 r. - skargę oddala -

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. (dalej: DUKS, organ I instancji), działając m.in. na podstawie art. 21 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.; dalej: O.p.) oraz art. 99 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., poz. 1054 ze zm., dalej: u.p.t.u.), decyzją z dnia 24 lutego 2017 r. nr [...] określił spółce [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. - obecnie [...] Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w K. (dalej: Spółka, Strona, Skarżąca) zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług, wysokość nadwyżek podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz kwoty zwrotu różnicy na rachunek bankowy, za poszczególne miesiące 2014 r. począwszy od marca do grudnia 2014 r.

DUKS w uzasadnieniu decyzji stwierdził, że Strona pod pozorem legalnych transakcji zakupu i wewnątrzwspólnotowych dostaw przełączników oraz paneli fotowoltaicznych uczestniczyła w procederze "karuzeli podatkowej", mającym na celu wyłudzenie nienależnego zwrotu podatku VAT, który na wcześniejszych etapach obrotu nie został odprowadzony do budżetu państwa. W konsekwencji, poczynionych ustaleń stwierdzono, że faktury zakupu towarów od jednego nabywcy t.j. [...] P. W. (dalej: [...]), w łącznej kwocie [...]zł, oraz faktury sprzedaży do odbiorców z [...] (dalej: [...]), [...] s.r.o (dalej: [...]) oraz [...]. (dalej: Spółka [...]) w łącznej kwocie [...]zł, nie dokumentują rzeczywistych czynności, a uczestnictwo Spółki w tym procederze było świadome.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00