Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 czerwca 2020 r., sygn. III SA/Kr 504/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Bożenna Blitek po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprzeciwu A. K. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

W dniu 26 lutego 2020 r. A. K. złożyła w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad dziadkiem E. P. Do wniosku A. K. dołączyła m.in. oświadczenie, że decyzją z dnia [...] 2019 r. nr [...] przyznano jej specjalny zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dziadkiem. Wnioskodawczyni dodała, że jest gotowa z tego świadczenia zrezygnować w przypadku przyznania jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzją z dnia [...] 2020 r. nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy odmówił ustalenia na rzecz A. K. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w okresie od 1 lutego 2020 r. do bezterminowo, w wysokości po 1830 zł miesięcznie, w związku z opieką nad E. P., data urodzenia: [...] 1935 r., legitymującym się orzeczeniem o przyznaniu pierwszej grupy inwalidzkiej - trwale. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wyjaśnił, że niepełnosprawność E. P. istnieje od grudnia 1992 r., a więc zyskał on status osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym po ukończeniu osiemnastego roku życia. Tymczasem w myśl art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała: 1) nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub 2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Organ wskazał, że wprawdzie wyrokiem z dnia 21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność art. 17 ust. 1b ustawy oświadczeniach rodzinnych w zakresie w jakim przepis ten różnicuje sytuację prawną podmiotów ubiegających się o świadczenie pielęgnacyjne, uzależniając ją od okresu życia, w którym pojawiła się niepełnosprawność po stronie osób wymagających opieki, jednak orzeczeniem tym nie wyeliminowano tego przepisu z obrotu prawnego, co powoduje, że regulacja ta nadal obowiązuje i wywołuje określone skutki prawne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00