Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 lipca 2019 r., sygn. I SA/Gl 197/19

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Suleja-Klimczyk (spr.), Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury, Asesor WSA Katarzyna Stuła-Marcela, Protokolant starszy referent Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2019 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w U. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z dnia [...] r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, działając na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm. - dalej O.p.) stwierdził, że stanowisko "A" spółka z o. o. w U.(dalej Spółka lub wnioskodawca) przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych - jest częściowo prawidłowe a częściowo nieprawidłowe.

W uzasadnieniu interpretacji organ wskazał, iż we wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, który podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). W kolejnych miesiącach dojdzie do transakcji połączenia (dalej: "połączenie") w ramach którego wnioskodawca przejmie dwie spółki prawa handlowego: W Sp. z. o. o. (dalej: "W") oraz N Sp. z o.o. (dalej: "N") - łącznie zwane: "Spółkami Przejmowanymi". Wnioskodawca nie posiada żadnych udziałów w Spółkach Przejmowanych a one nie posiadają żadnych udziałów w spółce wnioskodawcy.

Spółki Przejmowane są polskimi rezydentami podatkowymi, które podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Połączenie nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1577 z późn. zm.; dalej: "K.s.h."), czyli poprzez przeniesienie całego majątku spółek przejmowanych na wnioskodawcę w zamian za udziały w spółce wnioskodawcy, które wyda on w swoim podwyższonym kapitale zakładowym wspólnikom spółek przejmowanych. Połączenie będzie skuteczne z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS podwyższenia kapitału zakładowego wnioskodawcy (dalej: "Dzień Połączenia").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00