Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 marca 2019 r., sygn. II SA/Po 772/18

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Dnia 6 marca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 marca 2019 roku sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę [...]- zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], sprostowaną postanowieniem z dnia [...] r., nr [...], Burmistrz S. działając na podstawie art. 60 ust. 1 i art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1073 ze zm.; dalej: "u.p.z.p.") oraz na podstawie art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 16 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.; dalej: "K.p.a."), po rozpatrzeniu wniosku A. G. z dnia [...] r., odmówił wydania warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na przebudowie, rozbudowie i zmianie sposobu użytkowania istniejącego budynku gospodarczego (zrealizowanego w zabudowie zagrodowej) na budynek usługowy - warsztat samochodowy z częścią socjalną i gospodarczo-magazynową oraz z kotłownią na działce nr [...] w miejscowości [...].

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w celu dokonania oceny stanu zainwestowania nieruchomości sąsiednich, zgodnie z wymogami § 3 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia [...] r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r., nr 164, poz. 1588; dalej: "R.w.n.z."), wyznaczono obszar analizowany w odległości nie mniejszej niż 147,0 m (tj. 3-krotności szerokości frontu działki o szerokości 49 m) wokół terenu inwestycji. Granice obszaru wyznaczono głównie po naturalnych elementach zagospodarowania terenu, którymi są przebiegające w tej części wsi drogi publiczne, tworzące poszczególne kwartały zabudowy, oraz po przebiegu geodezyjnych granic nieruchomości wchodzących w skład obszaru poddanego analizie. Na tym obszarze przeprowadzono analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00