Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 3 października 2018 r., sygn. II SA/Ke 490/18

Ochrona środowiska

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Asesor WSA Agnieszka Banach, Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 września 2018r. przy udziale Wiesławy Klimontowicz Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kielce - Zachód w Kielcach delegowanej do Prokuratury Okręgowej w Kielcach sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zniszczenie drzewa uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania C. D., utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...]w przedmiocie kary pieniężnej za zniszczenie drzewa.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Pismem z dnia 17 października 2017r. A. B. poinformowała organ I instancji, że drzewo na jej działce nr X zostało zniszczone przez sąsiada C. D., który usunął większą część gałęzi, bez jej wiedzy i zgody.

W dniu 10 listopada 2017r. pracownicy organ I instancji dokonali oględzin, stwierdzając usunięcie konarów drzewa z gatunku [...] oraz uzyskując oświadczenia C. D., że jedynie obciął połamane przez burzę gałęzie - z czym nie zgodziła się właścicielka nieruchomości, twierdząc, iż gałęzie nie były połamane, a drzewo było w dobrym stanie.

W opinii powołanego w niniejszej sprawie biegłego z zakresu ochrony środowiska - w celu ustalenia procentu zniszczenia drzewa - wskazano, że drzewo w swym stanie pierwotnym wykształciło 12 szt. konarów - grubych gałęzi w koronie drzewa stanowiących ogółem 100 % masy asymilacyjnej drzewa, warunkującej prawidłową wegetację i rozwój drzewa. W październiku 2017r. zostało jednorazowo wyciętych 7 szt. konarów [...], co stanowi 58,1% masy asymilacyjnej całej korony, a w bilansie całkowitym drzewo jest pozbawione w 88,1 % korony drzewa. Wykonana wycinka w koronie drzewa nie zawierała żadnych cech prawidłowych czynności prac pielęgnacyjnych, a także właściwego wykonania takich zabiegów. Ponadto biegły nakazał drzewo usunąć, gdyż nie rokuje szans na przeżycie, a dalsza jego wegetacja będzie sprzyjała powolnemu usychaniu oraz spowoduje, iż drzewo to stanie się źródłem i siedliskiem rozwoju grzybów i patogenów chorób dla innych drzew. Dodatkowo wskazano, że pień został uszkodzony mechanicznie przed wykonaniem ostatniej wycinki i jest popękany wzdłużnie w 40%, zaobserwowano bardzo wyraźny rozwój grzyba i patogenów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00