Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 grudnia 2017 r., sygn. I SA/Ol 804/17

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka, Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca), asesor WSA Katarzyna Górska, Protokolant sekretarz sądowy Jolanta Piasecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2017r. sprawy ze skargi Gminy na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej Gminy kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 28 marca 2017 r. Gmina (dalej również jako: "Gmina", "wnioskodawczyni", "strona skarżąca") zwróciła się do działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów - Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z wnioskiem o wydanie na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT usług odpłatnej rezerwacji stoisk handlowych i dzierżawy pawilonów handlowych, jak również w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących wydatki inwestycyjne poniesione na budowę targowiska oraz wydatki bieżące na utrzymanie targowiska.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Gmina jest czynnym podatnikiem VAT i składa deklaracje VAT-7 za miesięczne okresy rozliczeniowe. Gmina była odpowiedzialna za realizację projektu inwestycyjnego, którego przedmiot stanowiła budowa nowego targowiska. W ramach inwestycji wybudowane zostały środki trwałe, takie jak: ciągi piesze i parkingi, wiaty handlowe, sieci sanitarne, oświetlenie budynki handlowe oraz budynek administracyjno - socjalny. Wartość początkowa każdego z ww. środków trwałych przekracza 15.000 zł. Inwestycja została oddana do użytkowania w lipcu 2014 r.. Także w przyszłości Gmina ponosić będzie związane z targowiskiem wydatki zarówno inwestycyjne, jak i bieżące. W dniu "[...]" w drodze uchwały Rady Miejskiej nr "[...]" wprowadzono w regulaminie targowiska dodatkowe opłaty, tj. rezerwacyjną stoisk handlowych oraz za dzierżawę pawilonów handlowych. Powyższe opłaty są i będą pobierane na podstawie indywidualnych umów cywilnoprawnych zawieranych przez Gminę z osobami prowadzącymi działalność handlową na targowisku. Usługi związane z pobieraniem opłaty rezerwacyjnej za stoiska handlowe oraz opłaty z tytułu dzierżawy pawilonów handlowych są dokumentowane fakturami VAT, a obrót z tytułu ww. usług jest ujmowany rejestrach sprzedaży VAT. Obok tych opłat pobierana jest również opłata targowa, która ma charakter daniny publicznoprawnej, stanowiącej dochód publiczny i pobierana jest na podstawie i w wysokości określonej odrębnymi przepisami prawa (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych). W zakresie poboru tej opłaty Gmina nie działa jako podatnik VAT. Gmina dotychczas nie odliczała podatku naliczonego od wydatków związanych z budową targowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00