Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Lublinie z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Lu 1053/16

Prawo pomocy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi C. H. N. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do października 2012 r. w zakresie prawa pomocy postanawia utrzymać w mocy postanowienie referendarza z dnia 13 marca 2017 r.

Uzasadnienie

Skarżąca spółka wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi złożyła wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w całości.

W uzasadnieniu wyjaśniła, że pozostaje w skrajnie niekorzystnej sytuacji finansowej spowodowanej w głównej mierze działaniem organów podatkowych polegającym na wstrzymaniu zwrotu VAT w łącznej kwocie [...]zł. Niezwrócony w terminie VAT spowodował wypowiedzenie umów kredytowych przez banki i postawienie ich w stan natychmiastowej wymagalności. Ponadto w stosunku do spółki prowadzona jest egzekucja m.in. na rzecz organów podatkowych. Spółka od 2013 r. nie jest w stanie prowadzić żadnej działalności gospodarczej, a przez to nie osiąga regularnych dochodów. Skala egzekucji jest tak duża, że potrzeb finansowych spółki jej udziałowcy nie są w stanie zaspokoić. Jakiekolwiek środki będące rezultatem jednorazowych transakcji lub dopłat byłyby natychmiast zajęte przez organy egzekucyjne przede wszystkim na poczet należności publicznoprawnych. Spółka faktycznie nie ma kapitału zakładowego o wartości nominalnej [...] zł, gdyż w wyniku egzekucji i zaprzestania działalności poniosła wielomilionowe straty, a w związku z tym kapitały własne spółki mają wartość ujemną. Spółka akcentowała, że nie posiada żadnych środków pieniężnych ani w bankach, ani w kasie, nie uzyskuje dochodów, a wszystkie składniki jej majątku są zajęte albo zabezpieczone.

Na wezwanie referendarza sądowego skarżąca spółka złożyła m.in.: wyciągi z rachunków bankowych, deklaracje podatku VAT za okres od czerwca do listopada 2016 r., raporty kasowe za okres od 1 października 2016 r. do 2 stycznia 2017 r., zawiadomienia o wszczęciu postępowań egzekucyjnych, dokumenty dotyczące wypowiedzenia umów kredytowych i prowadzenia rachunków bankowych. Wyjaśniła, że nie składała zeznań podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za lata 2015 i 2016 oraz nie sporządzała za te lata sprawozdań finansowych z uwagi na katastrofalną sytuację majątkową. Nie mogła zatrudnić niezbędnej kadry w celu sporządzenia takich dokumentów, zaś z powodu braku płatności dostawca oprogramowania zablokował dostęp do danych historycznych (por. oświadczenie - k. 54 i zaświadczenie z urzędu skarbowego - k. 64 akt sądowych sprawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00