Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 kwietnia 2017 r., sygn. IV SAB/Gl 58/17

Ochrona zdrowia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędzia NSA Tadeusz Michalik, Protokolant Specjalista Magdalena Kurpis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi H.S. na bezczynność Dyrektora [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w K. w przedmiocie rozpoznania wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych za granicą 1) stwierdza, że organ dopuścił się bezczynności, 2) stwierdza, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 3) umarza postępowanie w zakresie bezczynności w przedmiocie rozpoznania wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych za granicą, 4) w pozostałym zakresie oddala skargę, 5) zasądza od organu na rzecz skarżącej kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 8 listopada 2016 r. B. J. skierował do Przewodniczącego Rady Gminy B. wniosek o udostępnienie informacji publicznej, tj. nagrania z sesji Rady Gminy z dnia 2 listopada 2016 r.

Pismem z dnia 14 listopada 2016 r. Przewodniczący Rady Gminy B. poinformował wnioskodawcę, że zapis - nagranie audio z sesji Rady jest tylko materiałem pomocniczym służącym pracownikowi do sporządzenia treści protokołu i nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Wskazał, że zgodnie z zapisami w Statucie Gminy B. nie przewiduje się wykonywania nagrań dźwięku jako oficjalnego sposobu utrwalania przebiegu sesji. Nadto przytoczył regulacje statutowe, zgodnie z którymi z każdej sesji sporządza się protokół stanowiący urzędowy zapis przebiegu obrad i podejmowanych rozstrzygnięć.

W dniu 23 listopada 2016 r. (data wpływu do organu) B. J. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na bezczynność Wójta Gminy B. polegającą na naruszeniu art. 13 ust. 1 i 2 oraz art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej przez nieudzielenie informacji publicznej zgodnie z żądanym zakresem. Na tej podstawie domagał się zobowiązania Przewodniczącego Rady Gminy B. (dalej także Przewodniczący Rady) do: udzielenia żądanej informacji w terminie 14 dni; zapewnienia udzielenia informacji w formie wstępu na posiedzenia komisji rewizyjnej we wszystkich przypadkach, gdy ograniczenie tego prawa nie wynika z przepisów prawa; ukarania dyscyplinarnego pracowników winnych niezałatwienia sprawy w terminie. Nadto wniósł o wymierzenie organowi grzywny na podstawie art. 149 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w maksymalnej wysokości określonej w art. 154 § 6 tej ustawy oraz zasądzenie kosztów postepowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00