Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. III SA/Wr 1064/16

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński, Sędziowie Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (sprawozdawca), Sędzia WSA Anna Siedlecka, Protokolant sekretarz sądowy Ewa Zawal, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 6 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] czerwca 2016 r. Nr [...] w przedmiocie nałożenie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w W. decyzją z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] wydaną z powołaniem się na przepisy z art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2 , art. 90 ust. 1 art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r., nr 201, poz. 1540 ze zm.), dalej: u.g.h. nałożył na firmę [...] sp. z o.o. z/s w B.B. ( dalej: strona, skarżąca ) karę pieniężną w wysokości 12.000,00 zł z tytułu urządzania gier na automacie o nazwie HOT SPOT 2055 poza kasynem gry. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w W. przeprowadzili w dniu 15 stycznia 2015 r . kontrolę w lokalu "[...]" zlokalizowanym w Ś., przy ul. [...], w zakresie przestrzegania przepisów prawa regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W trakcie przeprowadzonych czynności stwierdzono, że w kontrolowanym miejscu znajduje się urządzenie do gier o nazwie HOT SPOT 2055.

Przedmiotowe urządzenie w momencie rozpoczęcia kontroli było podłączone do sieci elektrycznej, włączone (gotowe do gry) i dostępne dla klientów lokalu. W trakcie prowadzonych czynności stwierdzono, że automat nie posiadał wymaganych poświadczeń rejestracyjnych nadanych przez Ministra Finansów lub właściwego naczelnika urzędu celnego, zatem zachodziło uzasadnione podejrzenie, że umożliwia urządzanie gier hazardowych. Ponadto, na automacie znajdowała się nalepka z napisem: "[...] Sp. z o.o., Urządzenie do gier hazardowych, eksploatowane w przedmiotowym lokalu, którego dysponentem jest Spółka z o.o. [...] z siedzibą w B.-B. przy ul. [...], nr KRS [...]. Całkowitą odpowiedzialność za prowadzenie działalności na przedmiotowym urządzeniu ponosi [...] Spółka z o.o., która przy jego wykorzystaniu prowadzi gry nie objęte regulacją ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dz. U. 2009.201.1540 z późn. zm.). Bezpośredni całodobowy kontakt do osoby odpowiedzialnej za pracę urządzenia; nr tel. 603 695 600, AC/N/S/2056/01-HS.,Numer urządzenia: ........ ." Funkcjonariusze dokonujący kontroli - korzystając z uprawnień przewidzianych w art. 30 ust. 2 pkt 3 i art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej - przeprowadzili eksperyment, celem którego było sprawdzenie czy gry prowadzone na przedmiotowym urządzeniu mają charakter losowy, w których wynik zależy od przypadku, albowiem poza wyborem wysokości stawki nie ma jakichkolwiek możliwości wpływania na przebieg gry, a tym bardziej na uzyskiwane rezultaty. Na urządzeniu możliwe jest prowadzenie gry w opcji AUTO START, tj. automatycznego startu, co pozwala urządzeniu samoczynnie prowadzić grę, wykluczając jakikolwiek istotny udział gracza w grze, a uzyskiwane rezultaty klasyfikują z urzędu rozgrywane na nich gry jako czysto losowe, nie poparte żadnym czynnikiem wiedzy, doświadczenia bądź też zdolnościami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00