Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Po 669/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Protokolant St. sekretarz sąd. Natalia Sikorska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi B. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2015r. Nr [...] w przedmiocie opłaty adiacenckiej oddala skargę

Uzasadnienie

Burmistrza Miasta i Gminy S. (dalej w skrócie: "Burmistrz") decyzją z [...] 2012 r., nr [...], ustalił B. J. opłatę adiacencką w wysokości [...] zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków numerami działek: [...], [...] arkusz mapy 2, obręb G., w wyniku podziału zatwierdzonego decyzją Burmistrza Miasta i Gminy S. [...] z dnia [...] 2012 r., która stała się ostateczna z dniem 22 marca 2012 r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż na wniosek B. J., decyzją Burmistrza Miasta i Gminy S. [...] z dnia 1 marca 2012 r. został zatwierdzony projekt podziału nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów numerami działek: [...], [...], arkusz mapy 2, obręb G. o łącznej powierzchni 0,3508 ha. W wyniku podziału zostały wydzielone geodezyjnie działki gruntu o numerach: [...], [...], [...], [...], [...], przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz działka o numerze [...], przeznaczona pod teren wewnętrznej drogi dojazdowej. Powyższa decyzja stała się ostateczna z dniem 22 marca 2012 r. W związku z powyższym, mając na uwadze treść art. 98a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Burmistrz wszczął postępowanie w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej z uwagi na wzrost wskazanej wyżej nieruchomości w skutek przeprowadzonego podziału.

Dalej organ wyjaśnił, iż w celu ustalenia, czy w skutek podziału nastąpił wzrost wartości nieruchomości, powołał biegłego rzeczoznawcę majątkowego, który w sporządzonym operacie szacunkowym wskazał, iż podziału nieruchomości spowodował wzrost jej wartość o kwotę [...]zł, z czego 30%, jako stawka procentowa opłaty adiacenckiej, to kwota [...]zł należnej opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00