Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 19 października 2016 r., sygn. II SA/Ke 639/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Protokolant Joanna Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2016 r. sprawy ze skargi K. R. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 kwietnia 2016 r. znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. uchyla postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 26 maja 2015 r. znak: [...]; III. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz K. R. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 28 kwietnia 2016 r. znak: [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (WINB), po rozpatrzeniu odwołania K. R. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) z dnia 11.02.2016r. znak: [...] uchylił zaskarżoną decyzję i na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a. orzekł: na podstawie art. 48 ust. 1 w zw. z art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane nakazać inwestorowi K. R. rozbiórkę samowolnie wybudowanego budynku gospodarczego o wymiarach 5,90 x 5,90 o konstrukcji stalowej wraz z fundamentem, usytuowanego na działce nr ew. 122/4, położonej w miejscowości M. gm. B.

Organ II instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Na skutek pisma I. W. organ I instancji w dniu 14.01.2015 r. przeprowadził kontrolę wybudowanego blaszanego budynku gospodarczego na działce w miejscowości M. 20A stanowiącej własność K. R. i ustalił, że jest on posadowiony na betonowym fundamencie i ma wymiary 5,90 x 5,90 m. Posiada jednospadowy w kierunku swojej działki dach i jest usytuowany przy granicy z sąsiednią działką należącą do I. W., bezpośrednio stykając się ze ścianą wcześniej wybudowanej, drewnianej stodoły. Pełnomocnik inwestorki K. R. oświadczył, że budynek powstał w wyniku przebudowy starej drewnianej szopy, podstawowe prace związane z rozbiórką szopy wykonane zostały z początkiem września, po uprawomocnieniu się postanowienia o zniesieniu współwłasności, natomiast pozostałe po dokonaniu zgłoszenia przebudowy do Wójta Gminy B., pismem z dnia 3.10.2014r. (wpłynęło do urzędu w dniu 6.10.2014r.). Uczestnicząca w oględzinach I. W. oświadczyła, że prace przy przebudowie zostały wykonane wcześniej, a budynek gospodarczy usytuowany jest za blisko jej stodoły. Zgłaszając się do organu w dniu 16.02.2015r. dodatkowo podniosła, iż wybudowany przez K. R. blaszak znacznie przekracza gabaryty starej drewnianej szopy. Przedłożyła do akt dokumenty związane z opinią o wartości nieruchomości w M. nr ew. 122/1 sporządzone do sprawy o zniesienie współwłasności, z których wynika, że powierzchnia drewnianego budynku szopy z 1952r. przylegającej do budynku stodoły wynosiła 24,40m2. Natomiast według załączonych zdjęć wykonanych w dniu 8.10.2014r., blaszak w tym dniu już istniał w całości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00