Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 lutego 2016 r., sygn. I SA/Po 2451/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Protokolant ref. staż. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2007 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2012 r., nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. - w wyniku ponownego rozpoznania sprawy - określił L. K. (dalej zwanemu podatnikiem lub skarżącym) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do lutego 2007 r., od kwietnia do października 2007 r. i za grudzień 2007 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia za miesiące: marzec i listopad 2007 r.

W uzasadnieniu decyzji organu kontroli skarbowej wskazano, że podatnik w 2007 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów w kraju i na terenie Unii Europejskiej pod firmą [...] K. L. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. zakwestionował prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z faktur nabycia oleju napędowego wystawionych przez [...] A. K. z X. ([...] faktury na łączną kwotę brutto [...] zł, w tym podatek VAT [...] zł) i [...] "Y." Sp. z o.o. w Z., Oddział w M. ([...] faktur na łączną kwotę brutto [...] zł, w tym podatek VAT [...] zł). W zakresie faktur wystawionych przez [...] A. K. organ I instancji stwierdził, że są one nierzetelne, gdyż w rzeczywistości nie dokumentują faktycznego nabycia paliwa od tego podmiotu. Celem ich wystawienia było natomiast zalegalizowanie i wprowadzenie do obrotu paliw silnikowych pochodzących z nieznanych źródeł. Z kolei odnosząc się do faktur wystawionych przez "Y." Sp. z o.o. stwierdzono, że faktury te nie dokumentują rzeczywistego nabycia paliwa od tego podmiotu, gdyż zostały one wystawione w imieniu spółki, która nie prowadziła handlu olejem napędowym, a więc wystawca faktur jest podmiotem fikcyjnym. W rezultacie poczynionych ustaleń organ kontroli skarbowej uznał, że faktury wystawione przez [...] A. K. i [...] "Y." nie mogą stanowić podstawy obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z nich wynikający. Konsekwencją powyższego było stwierdzenie nierzetelności rejestru zakupu VAT i nie uznanie go za dowód, w części dotyczącej zakupu przez podatnika oleju napędowego od dwóch wyżej wskazanych podmiotów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00