Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Po 763/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Protokolant: ref. stażysta Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi K. B. i W. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2015r. Nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem 29 listopada 2013r. uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z [...] marca 2013r. utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta z [...] sierpnia 2012r. ustalającą dla M. T. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku handlowo-usługowego wraz z parkingiem przewidzianej do realizacji na działkach nr [...], ark. [...], obręb W. w P.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że zapoznanie się z przedmiotową analizą funkcji i cech zabudowy i zagospodarowania terenu pozwala na ustalenie, że w sposób zbyt lakoniczny odnosi się ona do istniejącej w obszarze analizowanym zabudowy. W analizie brak bowiem informacji o wysokości poszczególnych budynków w metrach, a podana jest jedynie ilość ich kondygnacji. Wielkość jaką jest wysokość winna być ustalana w jednostkach miary, a nie w ilości kondygnacji, albowiem obowiązująca wysokość kondygnacji w budynkach nie została w polskim systemie prawnym normatywnie ustalona i co za tym idzie budynki o tej samej liczbie kondygnacji mogą charakteryzować się zasadniczo innymi wymiarami w jednostkach miary. Z analizy urbanistycznej nie wynika jaka jest wysokość w metrach budynków w obszarze analizowanym, w tym co szczególnie istotne budynków stanowiących istniejącą zabudowę na działkach sąsiednich.

Co za tym idzie w oparciu o zgromadzony w aktach sprawy materiał dowodowy nie sposób zweryfikować czy ustalona dla planowanej zabudowy maksymalna wysokość wynosząca 8 metrów odpowiada wymogom określonym w § 7 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r., względnie jakie przesłanki przemawiały za odstąpieniem od tego sposobu ustalania wysokości planowanej zabudowy i określeniem jej w wysokości 8 metrów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00