Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 września 2015 r., sygn. II SA/Sz 1273/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 września 2015 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] nr [...].

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267) w związku z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.) po rozpatrzeniu odwołania Wspólnoty Mieszkaniowej [...], Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r., nr [...], znak [...] zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą J. M. pozwolenia na przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego na lokal usługowy - księgarnię przy [...] (działka nr [...]) wraz z budową zewnętrznych schodów do lokalu (działka nr [...]).

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, iż dnia [..] r. do Prezydenta Miasta wpłynął wniosek J. M. w sprawie przebudowy wraz ze zmianą sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego na lokal usługowy- księgarnię. Po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania w ww. sprawie Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej przy [...] złożył sprzeciw na zamontowanie w projektowanym lokalu wentylacji mechanicznej oraz wskazał na brak dostępu do rury spustowej od strony ulicy w związku z projektowanymi schodami wejściowymi do lokalu. Pismem z dnia [...] r. projektant inwestycji wyjaśnił, że uwzględniając zastrzeżenia Wspólnoty zrezygnowano z pełnej wentylacji mechanicznej - nawiewno-wywiewnej. Wentylacja została zaprojektowana w oparciu o Opinię kominiarską Nr [...] z dnia [...] r. sporządzoną przez osobę uprawnioną - mistrza kominiarskiego. Projekt wentylacji zakłada nawiew poprzez nawiewniki okienne, wywiew zaś wspomagany został dwoma wentylatorami zamontowanymi na poziomych odcinkach przewodów. W celu maksymalnego zniwelowania hałasu od pracujących wentylatorów zostały zaprojektowane tłumiki hałasu oraz izolacja przewodów. Co do dostępu do rury spustowej zaprojektowano rewizję rury spustowej nad poziomem spocznika schodów oraz otwór rewizyjny wielkości 120 x 60 cm w spoczniku schodów, umożliwiający dostęp do rury spustowej pod poziomem terenu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00