Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 marca 2015 r., sygn. I SA/Po 777/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 marca 2015 r. sprawy ze skargi A S.A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem złożonym w dniu [...] stycznia 2014 r. i uzupełnionym pismem z dnia [...] kwietnia 2014 r., X. w X. "Y." S.A. (w skrócie: "wnioskodawczyni", "spółka", "strona", "skarżąca") wystąpiła, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - w skrócie: "O.p."), do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przygotowania i nadawania (emisji) audycji oraz programów wchodzących w zakres działalności misyjnej spółki, a także w zakresie udzielania licencji.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni jest spółką radiofonii publicznej, działającą na podstawie ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. Nr 253, poz. 2531 ze zm. - w skrócie: "u.r.t."), zawiązaną w celu tworzenia i rozpowszechniania regionalnego programu radiowego. Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm. - w skrócie: "u.p.t.u.") i jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług jako czynny podatnik VAT. Spółka wykonuje czynności opodatkowane VAT, jak i korzystające ze zwolnienia od tego podatku. Czynności opodatkowane VAT polegają w szczególności na świadczeniu usług reklamowych. Czynności zwolnione z VAT to usługi związane z realizacją zadań radiofonii i telewizji świadczonych przez jednostki publicznej radiofonii (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 34 u.p.t.u.). Usługi te w tym przypadku polegają w szczególności na produkcji i emisji audycji i programów radiowych. Usługi te finansowane są z tzw. abonamentu radiowo-telewizyjnego uregulowanego w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85, poz. 728). W ramach swojej działalności spółka produkuje i emituje różnego rodzaju audycje lub programy. W ramach realizacji swojej misji publicznej, spółka może przygotowywać kilka rodzajów audycji lub programów. Mogą to być więc audycje lub programy informacyjne, edukacyjne, publicystyczne lub kulturalne. Wnioskodawczyni przygotowuje audycje lub programy, co do zasady, we własnym zakresie, finansując ich produkcję przede wszystkim środkami pochodzącymi z opłat abonamentowych. Zdarza się jednak, że spółka otrzymuje zlecenie na odpłatną produkcję konkretnych programów lub audycji, wchodzących w zakres działalności misyjnej spółki. Są to więc zlecenia na produkcję lub emisję programów i audycji informacyjnych, edukacyjnych, publicystycznych lub kulturalnych. Wnioskodawczyni wskazała, że realizuje audycje informacyjne dotyczące funkcjonowania funduszy europejskich i ich wpływu na rozwój regionu, działalności w regionie różnych struktur państwowych i samorządowych, czy też funkcjonowania różnych programów finansowanych z funduszy unijnych. Spółka realizuje również np. programy edukacyjne realizowane na zlecenie podmiotów, których statutowa działalność polega m.in. właśnie na działalności edukacyjnej w danym zakresie. Jako przykład spółka podała, że realizuje audycje: - dla A.: audycja edukacyjna dotycząca profesjonalizacji dziennikarstwa i nowych mediów; - dla B.: audycja o działalności Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich oraz magazyn ekonomiczny pod tytułem [...]; - dla C.: audycja edukacyjna w ramach projektu [...] (projekt finansowany środkami unijnymi); - dla Ministerstwa Rolnictwa: magazyn [...]; - dla Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej: audycje edukacyjne wdrażające postawy obywatelskie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00