Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 listopada 2013 r., sygn. I SA/Gl 644/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, del. Sędzia SO Paweł Kornacki, Sędzia WSA Wojciech Organiściak (spr.), Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2013 r. sprawy ze skargi J. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...], (Nr [...]) Dyrektor Izby Skarbowej w K.(dalej zwany też DIS), działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej też K.p.a.), a także art. 17 § 1, art. 18, art. 23 § 1 i § 4 pkt 1, art. 34 § 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r., Nr 229, poz. 1954 ze zm., dalej zwana też u.p.e.a., lub ustawą egzekucyjną) oraz w związku z prawomocnym wyrokiem WSA w Gliwicach z dnia 21 sierpnia 2012 r. (sygn. akt I SA/Gl 1045/11), uchylającym postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] (Nr [...]), utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. (dalej zwany też NUS) z dnia [...]r. (Nr [...]) mocą którego uznano za bezzasadne zarzuty J. K. (dalej zwany stroną lub zobowiązanym) na postępowanie egzekucyjne prowadzone na podstawie tytułu wykonawczego z dnia [...] o nr [...].

Postanowienie z dnia [...] zostało podjęte w następującym stanie faktycznym: W dniu [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. wystawił przeciwko J. K. tytuł wykonawczy Nr [...] obejmujący zaległości w podatku od towarów i usług za okres 05/2007r. Podstawą prawną tytułu jest decyzja Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. (dalej też UKS) z dnia [...] (Nr [...] określająca zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące 01/2007r.-11/2007r. Postępowanie egzekucyjne na podstawie ww. tytułu wykonawczego zostało wszczęte w dniu [...] poprzez doręczenie zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego. W dniu [...] organ egzekucyjny zastosował środek egzekucyjny w postaci zajęcia ruchomości tj. samochodu osobowego marki Audi A6, rok produkcji 2004, którego właścicielem jest zobowiązany, który w dniu 22 kwietnia 2011 r. złożył zarzuty na prowadzone postępowanie egzekucyjne oparte na podstawie art. 33 pkt. 1 i 3 u.p.e.a., podnosząc przy tym nieistnienie części obowiązku oraz określenie egzekwowanego obowiązku niezgodnie z jego treścią wynikającą z orzeczenia. W piśmie zawierającym zarzuty strona wskazała na błędy tytułu wykonawczego w rubryce 36 tj. co do daty od kiedy nalicza się odsetki oraz w rubryce 38 tj. kwotę odsetek naliczoną na dzień wystawienia tytułu wykonawczego. W uzasadnieniu zarzutów zobowiązany stwierdził, iż decyzja UKS będąca podstawą prawną przedmiotowego tytułu wykonawczego nie wskazuje okresów, za które należy naliczać odsetki, wobec powyższego zastosowanie mają przepisy Ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej. Zobowiązany podkreślił, że prowadzone wobec niego postępowanie było postępowaniem kontrolnym na podstawie przepisów ustawy o kontroli skarbowej, a zgodnie z art. 24 ust. 5 tej ustawy, jeżeli decyzja kończąca postępowanie kontrolne nie zostanie doręczona w terminie 6 miesięcy od dnia wszczęcia postępowanie kontrolnego, nie nalicza się odsetek za zwłokę od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego do dnia doręczenia decyzji. Zobowiązany wskazywał, że w przedmiotowej sprawie postanowienie Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej wszczynające postępowanie zostało wydane w dniu [...], natomiast decyzja określająca obowiązek podatkowy w dniu [...] oraz podkreślił, że okoliczności tych, nie uwzględnił w wystawionym tytule wykonawczym organ I instancji, błędnie określając datę od kiedy nalicza się odsetki, a w konsekwencji kwotę odsetek naliczoną na dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Ponadto zobowiązany wskazał, że postanowieniem Prokuratury Rejonowej w S. z dnia [...] (Nr [...]) zabezpieczono na poczet należności z tytułu podatku VAT jego mienie poprzez zajęcie 6 samochodów osobowych o łącznej wartości [...]zł., a także gotówki w kwocie [...]zł. oraz [...]€, co również nie zostało odnotowane w rubryce 46 tytułu wykonawczego. Zdaniem strony z uwagi na postanowienia art. 54 § 1 pkt. 1 Ordynacji podatkowej nie było podstaw do naliczania odsetek za okres zabezpieczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00