Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 maja 2013 r., sygn. II SA/Ol 161/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2013r. sprawy ze skargi I. S., P. S. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie zamiaru likwidacji szkoły podstawowej oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 24 maja 2012 r., Rada Miejska w S., działając na podstawie art. 59 ust. 1 w związku z art. 5c pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572, z późn. zm.), art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz.1591, z późn. zm.) oraz art. 19 ustawy z dnia 23 maja 1991r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.), podjęła uchwałę nr x w sprawie zamiaru likwidacji z dniem 31 sierpnia 2013 r. Szkoły Podstawowej w K. Jednocześnie Rada zobowiązała Burmistrza S. do dokonania czynności niezbędnych do przeprowadzenia likwidacji, w szczególności do zawiadomienia o zamiarze likwidacji szkoły rodziców uczniów, związków zawodowych i W. Kuratora Oświaty oraz do wystąpienia do tego organu i związków zawodowych o opinię w sprawie likwidacji szkoły.

W uzasadnieniu tej uchwały podano, że w związku z trudną sytuacją finansową gminy S. oraz narastającymi kosztami finansowymi utrzymania placówek oświatowych, przy małej ilości uczniów, istniała konieczność szukania systemowych rozwiązań poprawy warunków ekonomicznych i obniżenia kosztów. Podjęto więc działania mające na celu obniżenie kosztów utrzymania i przekształcenia, zgodnie z art. 5 ust. 5g ustawy

o systemie oświaty, placówek jako szkoły publiczne prowadzone przez podmiot wskazany i upoważniony przez Radę Gminy. Brak pełnej akceptacji tego rozwiązania przez zainteresowanych, w konsekwencji zmusił organ prowadzący zaproponowanie zamknięcia przedmiotowej szkoły i połączenia obwodów szkolnych w jeden. Po jej likwidacji zaplanowano przekazanie obiektu starostwu powiatowemu na realizację zadania, jakim będzie utworzenie Filii Domu Pomocy Społecznej w I. dla około trzydziestu pensjonariuszy, w którym znajdzie zatrudnienie około piętnastu mieszkańców gminy. Połączenie obwodów szkolnych pozwoli natomiast poprawić bilans placówki w L., a w przyszłości stworzy szansę na samozbilansowanie się tej placówki. Dodano, że uchwała ma charakter intencyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00