Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Rz 73/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Maria Piórkowska Sędziowie NSA Małgorzata Wolska /spr./ WSA Magdalena Józefczyk Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi T. D. i S. D. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie wprowadzenia zmian w operacie ewidencji gruntów i budynków -skargę oddala-

Uzasadnienie

Sygn. II SA/Rz 73/13

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie wprowadzenia zmian danych ewidencyjnych dotyczących użytku gruntowego w działce nr 82/14 o powierzchni 0,10 ha, położonej w obrębie [...], z użytku Bi 0,10 ha na użytki: Bi 0,04 ha i Bz 0,06 ha, zgodnie

z wykazem zmian gruntowych i mapą uzupełniającą z dnia 26 czerwca 2012 r., przyjętym pod numerem ewidencyjnym [....] do zasobu Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej [...].

W podstawie prawnej zaskarżonej decyzji organ odwoławczy wskazał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98 poz. 1071 ze zm. - zwana dalej k.p.a.) oraz art. 7b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 17.05.1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2010 r., Nr 193 poz. 1287 z późn. zm.).

Z akt administracyjnych sprawy i uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że wnioskiem z dnia 15 maja 2012 r. S. D. zwrócił się do Starosty [...] o ponowne przeanalizowania sprawy klasyfikacji gruntu na działce nr 82/14, położonej w obrębie [...], gm. [...]. Wnioskodawca podał, że wraz z T. D. są od 1988 r. właścicielami działki o powierzchni 0,10 ha, która w całości była sklasyfikowana jako nieużytek (N) i zwolnieni byli od płacenia podatku gruntowego. W 2012 r. otrzymali decyzję ustalającą wysokość podatku gruntowego, z której wynika, że działka nr 82/14 została sklasyfikowana jako użytek "Bi" _ inne tereny zabudowane. Zmiana ta nastąpiła w związku z przeprowadzoną kompleksową modernizacją ewidencji gruntów i budynków, w której nie brali udziału. Ich zdaniem w sytuacji, gdy zostali pozbawienie udziału w postępowaniu obowiązkiem Gminy było wnoszenie uwag i zastrzeżeń w tej kwestii. Działka będąca ich własnością oraz działki sąsiednie usytuowane są w starorzeczu rzeki W. na terenie zalewowym, zatem zakwalifikowanie przedmiotowego gruntu jako "Bi" w jego ocenie jest nieporozumieniem. Dotyczy gruntu "daleko odbiegającego od pełnowartościowych terenów". Wobec faktu sprzedaży gruntów zalewowych, poniesienia kosztów finansowych inwestowania w działki, narażenia na ciągłe wydatki przy usuwaniu skutków powodzi i nagłego uznania gruntów za pełnowartościowe z oznakowaniem "Bi", a tym samym obłożenia podatkiem, czują się pokrzywdzeni. Do wniosku S. D. załączył kopię pisma Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Zarządu Zlewni [...] z siedzibą w P. z dnia 3 kwietnia 2012 r. ([...]) z którego wynika, że działka nr 82/14 położona w obrębie [...] znajduje się w zasięgu obszaru szczególnego zagrożenia powodzią rzeki W. - teren zalewowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00