Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 grudnia 2011 r., sygn. III SA/Kr 64/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Barbara Pasternak (spr.) WSA Janusz Kasprzycki Protokolant Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2011 r. sprawy ze skargi B. I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 4 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego skargę oddala

Uzasadnienie

Prezydent Miasta nr [...] z dnia [...] 2010r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 2, art. 3, art. 4, art. 5, art. 6, art. 7, art. 8 ustawy z 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 ze zm.); § 2, § 3, § 4, § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 grudnia 2001r. w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 156, poz. 1817 ze zm.) oraz na podstawie art. 104 i art. 107 kpa, odmówił B. I. przyznania dodatku mieszkaniowego.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] 2010r. odmówiono B. I. przyznania dodatku mieszkaniowego, ponieważ lokal wynajmowany przez stronę od Gminy nie jest lokalem mieszkalnym, lecz Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] 2010r. uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Kolegium wskazało na konieczność ustalenia statusu zajmowanego przez stronę lokalu w szczególności - czy jest to lokal mieszkalny, czy też lokal użytkowy stanowiący pracownię malarską.

Po przeprowadzeniu dodatkowego postępowania wyjaśniającego ustalono, iż B. I. nie wynajmuje od Gminy lokalu o charakterze mieszkalnym, lecz lokal stanowiący pracownię do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, niesłużący jednocześnie do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych (pracownia twórcza). Pracownię malarską przydzielono B. I. na podstawie uchwały nr [...] Zarządu Miasta z dnia [...] 1994r. w trybie bezprzetargowym dla potrzeb pracy twórczej. Od 2000r. strona wielokrotnie zwracała się do Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta z prośba o zmianę kwalifikacji zajmowanej pracowni twórczej na lokal mieszkalny. Każdorazowo była informowana, iż nie jest możliwe przychylenie się do wniosku, ponieważ przepisy dotyczące zasad przyznawania lokali mieszkalnych różnią się od zasad i kryteriów obowiązujących przy przyznawaniu lokali służących do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, niezależnie od czasokresu, aktualnie obowiązujących ustaw oraz wydanych na tej podstawie rozporządzeń, uchwał i procedur. Pracownie twórcze w mieszkaniowym zasobie Gminy nie podlegają sprzedaży i nie jest możliwe przekwalifikowanie pracowni na lokal mieszkalny. Natomiast zameldowanie na pobyt stały w pracowni nie rodzi żadnych skutków prawnych. Zgodnie z przepisami ustawy o ewidencji ludności fakt stałego zameldowania pod określonym adresem potwierdza jedynie fakt przebywania pod tym adresem. Organ podkreślił, że osoby zajmujące lokale użytkowe nie podlegają przepisom ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych, której art. 2 ust. 1 pkt 1 stanowi, iż dodatek mieszkaniowy przysługuje najemcom i podnajemcom lokali mieszkalnych. W związku z powyższym, z uwagi na niespełnienie przesłanki, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, organ l instancji odmówił wnioskodawczyni przyznania dodatku mieszkaniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00