Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 sierpnia 2011 r., sygn. I SA/Po 279/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant st.sekr. sąd. Paulina Budzyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 sierpnia 2011r. sprawy ze skargi I.W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania za nieuzasadnione zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej. oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w P., decyzją z dnia [...] lutego 2001 r. o nr[...], określił ciążące na I.W. solidarne zobowiązanie z tytułu należności celnych za okres 02/2001. W związku z nieuregulowaniem w wyznaczonym terminie należności organ zwrócił się o przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych w dniu [...] maja 2002 r. nr [...]i[...]. W związku ze stwierdzeniem przez organ egzekucyjny w toku wszczętego postępowania egzekucyjnego, że w postępowaniu tym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne, Dyrektor Izby Celnej w P., postanowieniem z dnia [...] października 2006 r., umorzył postępowanie egzekucyjne w oparciu o art. 59§2 (t.j. - Dz. U. z 2005 r., Nr 229, poz.1954 ze zm.; dalej upea). Następnie, z uwagi na ujawnienie źródła dochodu zobowiązanej, organ celny postanowił wszcząć ponowną egzekucję w oparciu o art. 61 upea, wystawiając tytuł wykonawczy z dnia [...] października 2010 r. o nr[...].

W toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego, organ egzekucyjny, zawiadomieniem z dnia [...]listopada 2010 r. dokonał zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wynagrodzenie u dłużnika zajętej wierzytelności będącego pracodawcą, tj. w firmie[...]. Zawiadomienie o zajęciu doręczone zostało pracodawcy w dniu [...] listopada 2010 r. Odpis zawiadomienia wraz z odpisem tytułu wykonawczego doręczono zobowiązanej w dniu [...] listopada 2010 r.

Pismem z dnia [...] listopada 2010 r. I.W. złożyła zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej na podstawie art. 33 pkt 1, 8 oraz 7 i 10 upea., wnosząc jednocześnie w oparciu o przepis art. 35§1 upea, o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego do czasu rozpatrzenia zarzutów. W uzasadnieniu złożonych zarzutów zobowiązana wskazała, iż w związku z umorzeniem wcześniej prowadzonego wobec skarżącej postępowania egzekucyjnego, wszczętego w oparciu o tytuły wykonawcze z dnia [...] maja 2002 r. nr [...] i[...], wystawione na podstawie decyzji Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lutego 2001 r., określającej ciążące solidarnie na zobowiązanej oraz M. S. należności z tytułu długu celnego, uchylony został skutek w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia przedmiotowych należności, które w związku z powyższym uległy przedawnieniu. Skarżąca ponadto wskazała, iż oparty na przepisie art. 33 pkt 8 upea zarzut zastosowania zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego wynika z trudnej sytuacji finansowej skarżącej, która w związku z prowadzoną egzekucją nie dysponuje środkami wystarczającymi na utrzymanie rodziny. Na dowód powyższego zobowiązana załączyła dokumenty dotyczące jej sytuacji majątkowej. Uzasadniając zarzut niedoręczenia upomnienia albo niedołączenia do tytułu wykonawczego dowodu jego doręczenia, skarżąca wskazała, iż z art. 15§1 upea wynika obowiązek doręczenia zobowiązanemu upomnienia, natomiast z art. 27§3 upea wynika obowiązek dołączenia do tytułu wykonawczego dowodu doręczenia upomnienia. W przekonaniu skarżącej wymogi te nie zostały spełnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00