Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Gl 156/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska,, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Protokolant referent - stażysta Marta Zasoń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi K. B. i A. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Prezydent Miasta S. (po ponownym rozpatrzeniu sprawy) zatwierdził projekt budowlany i udzielił I. i A. N. pozwolenia na nadbudowę budynku jednorodzinnego położonego na działce nr [...] przy ul. [...] w S. Przewidziany do nadbudowy budynek mieszkalny jest posadowiony przy granicy z działką [...] stanowiącą współwłasność K. B. i A. B.

Poprzednia decyzja organu I instancji została uchylona decyzją Wojewody [...] z dnia [...] r. z powodu, jak wynika z jej uzasadnienia, niewłaściwego wskazania adresata orzeczenia oraz braków projektu budowlanego. Organ odwoławczy wskazał, że pod wnioskiem o pozwolenie na budowę podpisały się bowiem 3 osoby ( m.in. B. Ż. ojciec I. N.), a decyzja została skierowana tylko do I. i A. N. W ocenie tego organu w zatwierdzonym projekcie budowlanym nie określono natomiast w sposób jednoznaczny funkcji jaką ma pełnić poddasze w nadbudowanym obiekcie, podczas gdy decyzja o warunkach zabudowy jednoznacznie wskazuje, że przedmiotowa nadbudowa miała służyć uzyskaniu dodatkowych pomieszczeń mieszkalnych. Zdaniem organu odwoławczego wyjaśnienia wymagała też kwestia znacznego zbliżenia budynku inwestorów do granicy działki nr [...], a organ I instancji winien zapewnić udział w tym postępowaniu właścicielom tej działki.

W uzasadnieniu decyzji kasacyjnej Wojewoda odniósł się także do twierdzeń odwołujących się właścicieli działki nr [...], którzy wskazywali, że w projekcie zagospodarowania działki nieprawidłowo został oznaczony przebieg granicy między ich nieruchomością, a działką inwestorów. Twierdzili oni w szczególności, że ściana graniczna przewidzianego do nadbudowy budynku jest usytuowana na ich działce bądź są jej współwłaścicielami (oświadczenie z dnia 14 sierpnia 2010 r.). W tej kwestii Wojewoda stwierdził, że miarodajnym i rozstrzygającym jest dla niego przebieg granicy wskazany w projekcie zagospodarowania działki, który został sporządzony na mapie geodezyjnej potwierdzonej przez właściwy ośrodek dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00