Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 czerwca 2010 r., sygn. I SA/Gl 188/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędziowie WSA Teresa Randak, Krzysztof Winiarski (spr.), Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi A w M. Sp. z o.o. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. W dniu 17 lipca 2009 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej wpłynął wniosek A w M. Spółki z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskiwanego przez niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, utworzony przez spółkę kapitałową.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest jednoosobową spółką powiatu. Spółka utworzy w ramach swojej struktury niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (dalej "nzoz"), który przejmie prawa i obowiązki likwidowanego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.

Wnioskodawca podkreślił, że świadczenie usług zdrowotnych może być udzielane jedynie przez zakłady opieki zdrowotnej, zgodnie z art. 4 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Spółka nie może zatem świadczyć sama usług zdrowotnych, lecz może to robić jedynie w ramach zakładu opieki zdrowotnej, utworzonego przez spółkę. Zaakcentowano, że nzoz (zgodnie z art. 1 ustawy o zoz oraz postanowieniami statutu nzoz) stanowi wyodrębniony organizacyjnie zespół osób i środków majątkowych, utworzony i utrzymywany w celu udzielania świadczeń zdrowotnych i prowadzenia działań profilaktycznych w celu zapobiegania chorobom.

Wnioskodawca wyraźnie wskazuje na odrębność organizacyjną nzoz, jako jednostki organizacyjnej funkcjonującej w ramach spółki z o.o. Wskazano m.in., że nzos będzie dysponował wyodrębnionym majątkiem, do którego zaliczone zostaną konkretne nieruchomości oraz majątek obrotowy. Nzoz będzie posiadał odrębną od Spółki strukturę organizacyjną i organy zarządzające. Dyrektorem nzos będzie wprawdzie prezes Spółki, ale swoje obowiązki w ramach nzoz będzie on wykonywał we współpracy z dyrektorem medycznym i dyrektorem do spraw administracyjno-finansowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00