Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 maja 2010 r., sygn. III SA/Wa 2117/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2010 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] kwietnia 2009r. S. sp. z o.o. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółkę kapitałową z siedzibą w Polsce na rzecz spółki szwajcarskiej.

W uzasadnieniu wniosku Spółka przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że na mocy uchwały zgromadzenia wspólników Spółki w 2007 r. zostały przyznane wspólnikom tejże Spółki - osobom fizycznym prawa do dywidendy. W roku 2007 wspólnikami Spółki były tylko osoby fizyczne. Wyjaśniła, że dywidendy te, nie zostały wypłacone do dnia złożenia wniosku. Osoby, którym przyznane zostały dywidendy, zbyły w drodze cesji swoje wierzytelności z tytułu dywidend na rzecz spółki akcyjnej, mającej siedzibę w Szwajcarii. Szwajcarska spółka akcyjna, która nabyła ww. wierzytelności z tytułu niewypłaconych dywidend posiada 50% udziałów w Spółce i będzie posiadać udziały w Spółce nieprzerwanie przez okres dwóch lat od dnia otrzymania dywidendy. Szwajcarska spółka nie była wspólnikiem Spółki w momencie przyznania dywidend jej wspólnikom osobom fizycznym. Podlega ona nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Szwajcarii. W najbliższym czasie spółka ta ma otrzymać dywidendę, jako zaspokojenie jej roszczeń z tytułu nabytych wierzytelności do niewypłaconych dywidend, wynikających z uchwały zgromadzenia wspólników Spółki, podjętej w 2007 r. W piśmie z dnia [...] czerwca 2009 r. Spółka wyjaśniła ponadto, że "spółka szwajcarska nie nabyła od osób fizycznych roszczenia (wierzytelności) o wypłatę dywidendy na podstawie umowy sprzedaży, lecz na podstawie nieznanej w polskim prawie handlowym instytucji prawnej, której istota jest zbliżona do aportu, jednakże nie powodującej wydania określonej ilości akcji, a jedynie uprawniającej do pewnej części zysku spółki szwajcarskiej".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00