Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. III SA/Po 110/10

 

Dnia 7 kwietnia 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Szymon Widłak (spr.) Sędziowie WSA Walentyna Długaszewska WSA Beata Sokołowska Protokolant: st. sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 marca 2010r. sprawy ze skargi W. C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 04 listopada 2009r., Nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę [...],- zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. /-/ B. Sokołowska /-/ Sz. Widłak /-/ W. Długaszewska

Uzasadnienie

W. C. reprezentowany przez pełnomocnika - doradcę podatkowego P. G. wniósł za pośrednictwem Izby Skarbowej w Poznaniu Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, skargę na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie przez Ministra Finansów w dniu 4 listopada 2009r. - sygn. [...] w sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC) w zakresie zmiany umowy spółki.

W swym wniosku o interpretację przedstawiony został następujący stan faktyczny: wnioskodawca jako notariusz został poproszony o sporządzenie protokołów ze zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz walnych zgromadzeń spółek akcyjnych, na których to zgromadzeniach, w przypadku każdej ze spółek miały zostać podjęte uchwały o dobrowolnym umorzeniu całości udziałów (akcji) będących własnością części udziałowców (akcjonariuszy) każdej ze spółek bez wynagrodzenia; związanym z tym obniżeniem kapitału zakładowego każdej ze spółek oraz jego jednoczesnym podwyższeniu ze środków zatrzymanych w spółce w wyniku niewypłacenia wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów (akcji) na rzecz pozostałych wspólników (akcjonariuszy) danej spółki. W wyniku dokonanego podwyższenia, kapitał zakładowy każdej ze spółek nie będzie wyższy niż przed umorzeniem udziałów (akcji), a najprawdopodobniej będzie on od niego niższy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00