Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 marca 2010 r., sygn. II SA/Ol 51/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 marca 2010 r. sprawy ze skargi Z. C. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie powołania i wyboru składu komisji rewizyjnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Uchwałą Rady Miejskiej w P. nr x z dnia 8 grudnia 2006 r. w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej na kadencję 2006 - 2010 oraz wyboru składu osobowego tej komisji, powołano Komisję Rewizyjną, w skład której weszło pięciu radnych rady.

Następnie, uchwałą nr y z dnia 25 kwietnia 2008 r. Rada Miejska w P. zmieniła powyższą uchwalę skreślając w § 1 zapis: "której skład osobowy stanowi 5-ciu radnych rady gminy".

Pismem z dnia 27 listopada 2009 r. Z.C. wezwał Radę Miejską w P. do zmiany oznaczonej wyżej uchwały x. Zarzucił, że godzi ona w zagwarantowany ustawowo jego interes prawny i prawo do reprezentowania osobiście lub poprzez inne osoby stanowiska odrębnego klubu radnych działającego przy Radzie Miejskiej w P.

Rada Miejska nie udzieliła odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.

W złożonej skardze Z.C. zarzucił, że kwestionowana uchwała jest sprzeczna z art. 18a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym oraz z § 39 ust. 3 Statutu. Stwierdził, że stan niezgodności z prawem uchwały istniał w okresie od momentu powstania Klubu "[...]" i zgłoszenia inicjatywy wprowadzenia do składu Komisji Rewizyjnej swojego członka, tj. od dnia 7 grudnia 2007 r. Podał ponadto, że wprawdzie w kwietniu 2008 r. Rada Miejska uchwaliła zmianę Statutu, na mocy której klub radnych liczy 4 członków, lecz Klub "[...]" nie przestał automatycznie istnieć po tej zmianie, gdyż nie jest możliwa likwidacja podmiotu ukonstytuowanego zgodnie z prawem. Podniósł, że uchwała narusza prawa podmiotowe członków Klubu do odgrywania określonej roli w strukturze Rady Miejskiej i pracy w określonych komisjach. W składzie Komisji Rewizyjnej nie ma przedstawiciela trzyosobowego Klubu "[...]", a Klub nie odstąpił od zgłoszenia swojego kandydata. Rada wprawdzie ma możliwość wyboru bądź nie zgłoszonego kandydata, ale musi tego dokonać w taki sposób, by w skład komisji wchodził przedstawiciel Klubu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00