Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 września 2009 r., sygn. II SA/Rz 370/09

Ustalenia obszaru lub obiektu objętego ochroną konserwatorską, o jakim mowa w art. 53 ust. 4 pkt 2 ustawy z 27.03.2001 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 ze zm.), wyznaczające zakres postępowań, w których decyzja o warunkach zabudowy powinna być poprzedzona współdziałaniem z wojewódzkim konserwatorem zabytków nie można utożsamiać z ustaleniem obiektów w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy, jakie zdaniem rady gminy winny podlegać ochronie konserwatorskiej.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Stanisław Śliwa Sędziowie NSA Ryszard Bryk WSA Robert Sawuła /spr./ Protokolant st. sekr. sąd. Maria Kołcz po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 29 września 2009 r. sprawy ze skargi P. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2009 r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy -skargę oddala-

Uzasadnienie

II SA/Rz 370/09

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi P. W. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej w skrócie: SKO) z [...].03.2009 r. nr [...] w sprawie ustalenia warunków zabudowy terenu. Decyzja ta została wydana w następującym stanie faktycznym:

J. F. wystąpił wnioskiem z 20.06.2009 r. do Wójta Gminy Z. o wydanie warunków zabudowy na budowę budynku usługowo-mieszkaniowego na działce nr 77 w miejscowości J. w miejsce rozebranego budynku mieszkalnego. W sprawie analizę urbanistyczną sporządził W. B., we wnioskach wskazując dopuszczalność wydania decyzji o warunkach zabudowy pod planowaną inwestycję. Organ I instancji zawiadomił strony o wszczęciu postępowania. Na tym etapie sprawy swój sprzeciw do zamiaru inwestora zgłosił właściciel działki sąsiadującej z terenem planowanej inwestycji - P. W., który wskazał, że inwestor wprowadził w błąd organy gminy, jako że uprzednio deklarował wyłącznie przeprowadzenie przebudowy i nadbudowy istniejącego budynku mieszkalnego, podczas gdy w rzeczywistości samowolnie dokonał rozbiórki budynku. Wnoszący uwagi obawia się, że inwestycja będzie negatywnie oddziaływać na otoczenie, a J. F. zechce uruchomić w tym miejscu sprzedaż napojów alkoholowych. Sprzeciw wobec ewentualnej sprzedaży napojów alkoholowych wyraził w piśmie skierowanym do wójta gminy także proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. W. N. M. P., zastępca wójta gminy w odpowiedzi poinformował wnoszących pisma o zasadach sprzedaży napojów alkoholowych na terenie gminy oraz o istocie postępowania w sprawie o wydanie warunków zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00