Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Ol 224/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wiesława Pierechod (spr.), Sędziowie sędzia WSA Zofia Skrzynecka, sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Protokolant Dariusz Idzikowski, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 25 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi T. D. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zaliczenia nadpłaty na poczet dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji II. określa, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie na rzecz Skarbu Państwa - kasa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, kwotę 100 (sto) zł tytułem opłaty sądowej, od której skarżąca została zwolniona

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]" nr "[...]" w sprawie zaliczenia z urzędu nadpłaty w kwocie 202,20 zł, powstałej w wyniku złożonego przez T. D. zeznania PIT-37 za 2005r., na poczet dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiąc marzec 1997r., ustalonego decyzją Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia "[...]", E. D.

W uzasadnieniu postanowienia organ odwoławczy wskazał, iż zgodnie z art.26 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm., zwanej dalej w skrócie O.p.), podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki, a art.29§1 O.p. stanowi, iż w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim, odpowiedzialność, o której mowa w art.26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Organ stwierdził zatem, że odpowiedzialność podatkowa małżonków przewidziana w art.29 O.p. powstaje z mocy prawa i obejmuje wspólność majątkową małżeńską w rozumieniu art.31 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz.59 ze zm.), zgodnie z którym do majątku wspólnego należą w szczególności pobrane wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków oraz środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków. Zgodnie zaś z art.76§1 O.p. nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu m.in. na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę. Wystąpienie nadpłaty nie daje więc podatnikowi pełnej swobody w dysponowaniu nią.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00