Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Gd 194/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Asesor WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Protokolant Starszy Referent Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2008 r. na rozprawie sprawy ze skargi M. N. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 19 listopada 2007 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie z dnia 6 sierpnia 2007 r., nr [...] oraz punkt drugi postanowienia Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie z dnia 21 maja 2007 r., nr [...]; 2. określa, iż orzeczenia uchylone w punkcie pierwszym wyroku nie mogą być wykonane.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 6 sierpnia 2007 roku, nr [...], wydaną na podstawie art. 48 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r., nr 156, poz. 1118 ze zm. - dalej jako: ustawa - Prawo budowlane), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał M. N. rozbiórkę tymczasowego obiektu budowlanego - przyczepy campingowej (bez kół i dowodu rejestracyjnego) nietrwale związanej z gruntem wraz z tarasem, pełniącego funkcję rekreacji indywidualnej oraz obiektu budowlanego o konstrukcji drewnianej nietrwale związanego z gruntem pełniącego funkcję sanitariatu, wzniesionych bez wymaganego pozwolenia na budowę na działce nr [...] położonej w K. B., gmina K.

W uzasadnieniu organ stwierdził, że przedmiotowe obiekty M. N. pobudował w okresie po dniu 1 stycznia 2003 r., przy czym dokonał tego bez wymaganego pozwolenia na budowę. Organ wyjaśnił także, iż posadowienie unieruchomionej przyczepy campingowej (obiektu kontenerowego), a następnie użytkowanie jej do celów rekreacji indywidualnej powoduje, że staje się ona tymczasowym obiektem budowlanym odpowiadającym przepisom art. 3 pkt 5 ustawy - Prawo budowlane. W przypadku gdy obiekt budowlany istnieje dłużej niż 120 dni, jak to ma miejsce w niniejszej sprawie, wymaga się na jego budowę uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Również obiekt budowlany nietrwale związany z gruntem o konstrukcji drewnianej pełniący funkcję sanitariatu może być wzniesiony jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00