Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.191.2020.1.MAZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.191.2020.1.MAZ

Brak zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego skażonego acetonem jako odpadu w procesie produkcyjnym.

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 października 2020 r. (data wpływu 13 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego skażonego acetonem jako odpadu w procesie produkcyjnym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego skażonego acetonem jako odpadu w procesie produkcyjnym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. XY z siedzibą w A. [dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka, co odnosi się także do Spółki będącej w likwidacji], działając jako podmiot zużywający, używała alkohol etylowy skażony acetonem, objęty zwolnieniem od akcyzy ze względu na jego przeznaczenie. Cyrkulował on w instalacji produkcyjnej do produkcji FA. Powstały w wyniku tego produkt końcowy (FA) nie zawierał alkoholu.

W związku z rozporządzeniem Ministra Finansów z 07 lipca 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie dokumentu dostawy, warunków i sposobu zwrotu wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz.U. poz. 1028), aceton przestał być środkiem skażającym i zgodnie z § 2, alkohol skażony acetonem nie mógł być stosowany przez podmiot zużywający dłużej niż 6 miesięcy po wejściu w życie w/w aktu prawnego. W okresie od wejścia w życie w/w rozporządzenia do dnia 16.01.2017 r. Spółka nie miała możliwości zużycia alkoholu wówczas używanego w produkcji (Spółka zużywałaby ten skażony alkohol przez okres kilku lat), a wcześniejsze przerwanie produkcji wiązałoby się z poniesieniem znacznych strat w wyniku niezrealizowania wcześniej zawartych kontraktów z klientami. Dlatego też wspomniany alkohol skażony acetonem wycofano z instalacji produkcyjnej dopiero w dniu 16.01.2017 r., tj. został przelany do beczek i paletopojemników w obecności przedstawiciela Urzędu Celnego w A., który zabezpieczył alkohol etylowy skażony acetonem, znajdujący się w tych opakowaniach, urzędowo plombami. Następnie tak zabezpieczony materiał został zamknięty w wydzielonym magazynie Spółki.

Jednakże ze względu na podjęcie przez właścicieli Spółki, w dniu . roku, decyzji o likwidacji Spółki, zostały wprowadzone stosowne zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym, a powołany likwidator ma za zadanie m.in. zakończyć jej działalność oraz sprzedać lub przekazać do utylizacji wszystkie surowce, materiały i odpady z terenu dzierżawionego przez Spółkę. W związku z tym będzie także zachodziła konieczność sprzedaży wycofanego wcześniej z instalacji produkcyjnej alkoholu etylowego skażonego acetonem oraz obecnie używanego alkoholu etylowego skażonego zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, tj. alkoholem izopropylowym, ketonem etylowo-metylowym oraz benzoesanem denatonium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00