Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2020, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.199.2020.2.WL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.199.2020.2.WL

brak zastosowania art. 113 ust. 1 ustawy VAT do Wnioskodawcy, wyliczenie kwoty, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy VAT,

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2020 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z dnia 29 kwietnia 2020 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku zastosowania art. 113 ust. 1 ustawy VAT do Wnioskodawcy,
  • wyliczenia kwoty, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy VAT,

jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku zastosowania art. 113 ust. 1 ustawy VAT do Wnioskodawcy,
  • wyliczenia kwoty, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy VAT.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 29 kwietnia 2020 r., o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytania i własnego stanowiska oraz o opłatę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca, który nie jest podatnikiem podatku VAT, uzyskuje przychody z najmu lokali mieszkalnych i lokali usługowych. W umowach z najemcami Wnioskodawca zastrzegł, że najemcy z tytułu najmu zobowiązani są do zapłaty co miesiąc czynszu najmu lokalu w stałej wysokości. Oprócz czynszu za najem lokalu Wnioskodawca w umowach najmu zastrzegł, że najemca zobowiązuje się dodatkowo (jako osobne opłaty obok czynszu za najem lokalu) do pokrywania opłat eksploatacyjnych takich jak: a) centralne ogrzewanie, energia elektryczna, gaz, ciepła woda - opłat objętych podatkiem VAT w stawce 23% b) woda zimna i odprowadzanie ścieków - opłat objętych podatkiem VAT w stawce 8% c) wywóz śmieci - opłat zwolnionych z podatku VAT. Wnioskodawca wybrał, w roku podatkowym 2020, opodatkowanie przychodów z najmu na zasadzie 8,5% ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów na podstawie przepisów ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U z 2019 r. poz. 43) jako osoba fizyczna osiągająca przychody z tytułu umowy najmu niebędącego działalnością gospodarczą. Kwota czynszu najmu jest stała i wynika wprost z umowy, a kwota opłat eksploatacyjnych (prąd, gaz, woda, śmieci, ogrzewanie) jest zmienna i wynika ze zużycia przez najemców oraz faktur gestorów mediów refakturowanych na najemców. Na mocy interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 2019 r nr wydanej na wniosek Wnioskodawcy - tylko kwota czynszu wskazanego w umowie najmu stanowi przysporzenie majątkowe dla Wnioskodawcy, a tym samym generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Natomiast wymienione przez Wnioskodawcę opłaty dodatkowe, związane z użytkowaniem lokali, do ponoszenia których zobowiązani są, zgodnie z zawartą umową najmu - najemcy, nie stanowią dla Wnioskodawcy przysporzenia majątkowego. Czynsz ten jest - zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 (w zakresie lokali mieszkalnych) - zwolniony przedmiotowo z VAT. Najem prywatny nie ma charakteru pomocniczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00