Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2020, sygn. 0112-KDIL3.4012.30.2020.3.LS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.30.2020.3.LS

Brak obowiązku ewidencjonowania sprzedaży z tytułu świadczonych usług najmu krótkoterminowego przy pomocy kasy rejestrującej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku sygnowanym datą 25 listopada 2020 r. (data wpływu 23 stycznia 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 marca 2020 (data wpływu 20 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwolnienia usług zakwaterowania z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwolnienia usług zakwaterowania z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Wniosek uzupełniono w dniu 20 marca 2020 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, zakwalifikowaną w PKD jako 55.20.Z. - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, polegającą na krótkoterminowym wynajmowaniu klientom lokali, których jest właścicielem, bądź których sam jest najemcą na podstawie długoterminowych umów najmu. Świadczone usługi obejmują udostępnienie kompletnie wyposażonego lokalu, umożliwienie noclegu, pobytu, przygotowania przez klientów i spożywania posiłków, oraz minimalny zakres usług towarzyszących (sprzątanie po wizycie itp.).

Wnioskodawca pozyskuje zlecenia (rezerwacje) zarówno poprzez własną stronę internetową, pozwalającą klientom na zarezerwowanie danego apartamentu, jak i dzięki pośrednictwu wyspecjalizowanych portali internetowych takich jak X, Y, A, B, C lub podobnych. W tym drugim przypadku klient rezerwuje nocleg na stronach tych pośredników (zwanych dalej operatorami portali) i dokonuje płatności w oparciu o dane (i numery rezerwacji) otrzymane od nich. Pośrednicy ci uczestniczą zatem nie tylko w pozyskiwaniu ale i rozliczaniu usług. Za swoje usługi pobierają prowizje udokumentowane fakturami VAT. Już w tym miejscu warto podkreślić, że całość tych rozliczeń dokonywana jest za pośrednictwem rachunków bankowych (i/lub kart kredytowych), bez użycia gotówki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00