Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2020, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.22.2020.2.EC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.22.2020.2.EC

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2020 r. (data wpływu 13 stycznia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 marca 2020 r. (data wpływu 2 marca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2020 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 27 lutego 2020 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.22.2020.1.EC, wezwano Wnioskodawcę na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 27 lutego 2020 r. (skutecznie doręczone w dniu 28 lutego 2020 r.), zaś w dniu 2 marca 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest w związku małżeńskim i posiada z żoną wspólność majątkową. W lipcu 2017 r. małżonkowie nabyli mieszkanie A (Rep. ), w którym obecnie mieszkają. Mieszkanie A było częściowo kredytowane. W związku z powiększeniem rodziny małżonkowie planują zakup większego mieszkania B od dewelopera, aby realizować w nim własne cele mieszkaniowe. Zakup nowego mieszkania B będzie pochodził w znacznej części z kredytu mieszkaniowego, zaciągniętego w banku polskim. Umowa kredytowa na zakup mieszkania B została podpisana w dniu 11 lutego 2020 r. Jest to .. Jest to standardowa umowa .. W treści umowy kredytowej wskazane jest przeznaczenie kredytu, tj. par. 1, ust. 3 umowy kredytowej: Kredyt przeznaczony jest na: - budowę lokalu mieszkalnego położonego. Jest to jedyne przeznaczenie kredytu. Powyższy kredyt zostanie spłacony ze środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania A. Kredyt na zakup mieszkania B był zaciągnięty przez Wnioskodawcę i Jego żonę. Małżonkowie solidarnie odpowiadają za spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania B. Wnioskodawca i Jego żona mają wspólność majątkową małżeńską. Kredyt na zakup mieszkania B został zaciągnięty w banku z siedzibą w Polsce, tj. z siedzibą w . Przeprowadzkę do mieszkania B Wnioskodawca wraz z żoną planuje w pierwszym kwartale 2021 r. i po przeprowadzce chce sprzedać dotychczasowe mieszkanie A, tak aby zmniejszyć zobowiązania kredytowe Wnioskodawcy i Jego żony. Proces sprzedaży mieszkania może trwać kilka miesięcy. Wnioskodawca wraz z żoną szacuje, że sprzedaży dokonają w II lub III kwartale 2021 r. Cena sprzedaży mieszkania A będzie wyższa niż cena jego zakupu. Planowane odpłatne zbycie przez Wnioskodawcę mieszkania A nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej. W momencie sprzedaży mieszkania A, uprzedni kredyt będzie już spłacony, więc cała kwota ze sprzedaży trafi na rachunek Wnioskodawcy i Jego żony. Następnie małżonkowie planują przeznaczyć te środki w całości na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania B. Spłata ww. kredytu zostanie dokonana po sprzedaży mieszkania A. Środki ze sprzedaży mieszkania A zostaną przeznaczone na spłatę kredytu, który był zaciągnięty na zakup mieszkania B. Do końca 2021 r. dojdzie do podpisania aktu notarialnego i przeniesienia własności mieszkania B. Zakupione mieszkanie to lokal mieszkalny stanowiący odrębną własność. W zakupionym mieszkaniu B Wnioskodawca będzie realizował własne cele mieszkaniowe. Lokale mieszkalne A i B położone są w ..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00