Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.149.2019.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.149.2019.1.AK

1. Czy najem lokali prywatnych może zostać właściwie opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5% (12,5%)? 2. Czy na wybór formy opodatkowania ma wpływ wysokość uzyskanego przychodu w roku podatkowym i liczba wynajmowanych lokali?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2019 r. (data wpływu 5 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wskazuje, że wniosek dotyczy: opodatkowania (najem prywatny) przychodów z tytułu najmu lokali/pokoje/kwatery w budynku mieszkalnym ok.180 m2 powierzchni.

Aktualnie jest emerytką, pobiera emeryturę oraz prowadzi w formie spółki cywilnej z córką działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży mięsa i wędlin (opodatkowanie na zasadach ogólnych), posiada 1% udziałów w przychodach i zyskach spółki.

W 2019 r. zamierza wynajmować ww. powierzchnię w budynku mieszkalnym; odrębne pokoje, na rzecz firm i osób fizycznych. Z posiadanych informacji Wnioskodawczyni wnioskuje, iż na lokalnym rynku występuje zainteresowanie tańszym zakwaterowaniem, niż na pokoje w hotelach i motelach. Ponadto wyjaśnia, iż firmy, którym chciałaby wynajmować pokoje nie są zainteresowane podpisywaniem długotrwałych umów z uwagi na to, że ich pobyt jest uzależniony od uzyskania odpowiednich kontraktów na wykonywane przez nich roboty. W dobie postępu technicznego Wnioskodawczyni chciałaby zdobyć potencjalnych klientów poprzez ogłoszenie w Internecie, czy z polecenia. Ze względu na swój stan zdrowia, zakres obowiązków - społeczny udział w kole Seniorów, chór, zajęcia z wnukami, udział w firmie, jak i wiek Wnioskodawczyni jest zainteresowana prostą formą opodatkowania tj. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nadmienia, iż posiada rozdzielność majątkową z mężem. Zatem wynajem pokojów/kwater prowadzony jest we własnym imieniu i na własne nazwisko, jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Budynek mieszkalny, w którym znajdują się pokoje jest własnością wspólną małżonków i nie stanowi części gospodarstwa rolnego. Nie stanowi także składników majątku trwałego, podlegającego amortyzacji dla potrzeb działalności gospodarczej. Najem lokali na rzecz osób fizycznych, czy firm nie stanowi dla Wnioskodawczyni stałego źródła przychodu, jest świadczony okazjonalnie dla pracowników firm. Posiada stałe źródło przychodów w postaci emerytury oraz 1% udziału w zysku firmy. Wnioskodawczyni nadmienia, że na podstawie obowiązujących przepisów podatnik winien sprawdzić swoje prawa i powinien określić, czy wynajmowana przez niego nieruchomość/nieruchomości można zaliczyć do tak zwanego najmu prywatnego. Wybór pomiędzy najmem prowadzonym w ramach prowadzonej (pozarolniczej) działalności gospodarczej, a najmem prywatnym generalnie należy do podatnika. Jednak nie jest to decyzja zupełnie swobodna powinna opierać się o odpowiednią ocenę sytuacji faktycznej oraz odpowiednich przepisów, orzeczeń i interpretacji podatkowych. Zagadnienie rozróżnienia najmu prywatnego od najmu w ramach działalności gospodarczej wynika z obecnego brzmienia art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdof). Artykuł ten wymienia katalog źródeł przychodów. Zgodnie z nim, ust. 3: źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza, a dalej ust. 6: źródłem przychodów jest najem. Te dwie kategorie mogą się w jakiś sposób mieszać, czy nakładać dlatego powstają wątpliwości jak kwalifikować konkretny przychód.

Przepisy nie są jednoznaczne, ponieważ najem może zostać potraktowany jako usługowa działalność gospodarcza zgodnie z art. 5a ust 6 pdof najem który przecież może być najmem prywatnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00