Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2019, sygn. 0111-KDIB4.4014.439.2018.1.PM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4014.439.2018.1.PM

Czy podstawa opodatkowania odpowiadająca wartości rynkowej nabywanych praw majątkowych winna zostać ustalona i zadeklarowana nie później niż w ciągu 14 dnia od daty zawarcia umowy kupna akcji/udziałów na podstawie danych i informacji dostępnych wówczas podatnikowi; zaś ewentualna późniejsza zmiana ustalonej pierwotnie ceny nie powinna mieć konsekwencji podatkowych?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 grudnia 2018 r. (data wpływu 11 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży akcji/udziałów w spółkach kapitałowych:

  • w części dotyczącej terminu do zadeklarowania podatku z tytułu zawartej umowy jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej sposobu ustalenia podstawy opodatkowania nabywanych praw majątkowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży akcji/udziałów w spółkach kapitałowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Bank) planuje w przyszłości dokonywanie zakupów akcji albo udziałów w spółkach kapitałowych, w tym również zagranicznych. Umowy kupna akcji/udziałów co do zasady podlegać będą obciążeniu polskim podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Konstrukcja umowy może przewidywać powiązanie ceny kupna określonego pakietu akcji/udziałów z wartością aktywów netto posiadanych przez daną spółkę kapitałową, tj. cena udziałów ustalona będzie na podstawie wyceny danej spółki kapitałowej dokonanej przez biegłego rewidenta (według stanu aktywów i pasywów spółki na datę sporządzanej wyceny). Pomiędzy datą wyceny dokonanej przez biegłego rewidenta, a datą sprzedaży, w związku z koniecznością dokonania różnego rodzaju formalności może upłynąć kilka, albo nawet kilkanaście tygodni. W związku z zawarciem umowy sprzedaży Bank przekaże na rzecz Sprzedającego cenę ustaloną przez biegłego rewidenta. Jednocześnie umowa będzie przewidywać weryfikację zapłaconej ceny, która to weryfikacja polegać ma na zaktualizowaniu dokonanej przez biegłego rewidenta wyceny stosownie do zmian w majątku spółki kapitałowej jakie zaszły pomiędzy datą dokonania pierwotnej wyceny przez biegłego rewidenta a datą zawarcia umowy sprzedaży. Zmiana wartości aktywów netto spółki kapitałowej we wskazanym okresie może doprowadzić albo do podwyższenia, albo do obniżenia pierwotnie ustalonej przez biegłego ceny. Podkreślenia wymaga okoliczność, iż wszelkie powyższe okoliczności wynikać będą z pierwotnych postanowień zawartej umowy innymi słowy, opisane wyżej zmiany ustalonej ceny nie będą wynikały ze zmian czy aneksowania umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00