Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2019, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.640.2018.2.PG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.640.2018.2.PG

Zwolnienie od podatku świadczonych usług.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2018 r. (data wpływu 20 września 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 listopada 2018 r. (data wpływu 10 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług badań kierowców oraz badań psychotechnicznych i badań z zakresu psychologii transportu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług badań kierowców oraz badań psychotechnicznych i badań z zakresu psychologii transportu. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 listopada 2018 r. (data wpływu 10 grudnia 2018 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

SPZOZ świadczy jako podmiot leczniczy, na podstawie odrębnych umów, badania profilaktyczne (wstępne, okresowe i kontrolne), o których mowa w art. 229 Kodeksu Pracy w związku z art. 6 ust. 2 lit. a ustawy o służbie medycyny pracy (dalej jako: ustawa osmp). Zgodnie z art. 2 ustawy osmp, zadania służby medycyny pracy wykonują: lekarze, pielęgniarki, psycholodzy i inne osoby o kwalifikacjach zawodowych niezbędnych do wykonywania wielodyscyplinarnych zadań tej służby. W zakresie badań profilaktycznych wykonywane są również (na podstawie skierowania od pracodawcy) badania dla pracowników kierujących w ramach swego stanowiska pojazdami stosownie do art. 75 ustawy o kierujących pojazdami (wykonuje je w ramach Poradni Medycyny Pracy uprawniony lekarz) oraz badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu opisane w art. 82 ustawy o kierujących pojazdami (wykonuje je uprawniony psycholog działając jako podwykonawca Szpitala). Ze względu na fakt, iż ww. badania figurują w szpitalnym cenniku usług i badań diagnostycznych możliwa jest także sytuacja, by z przedmiotowych usług (badania dla kierowców oraz badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu) skorzystały odpłatnie osoby z zewnątrz, nie będące pracownikami podmiotów, z którymi Szpital podpisał odrębne umowy. Warto nadmienić, iż art. 76 ust. 2 oraz 83 ust. 2 regulują kwestię odpłatności dla takich odrębnych przypadków (obciążając kosztami zamiast pracodawcy bezpośrednio osobę badaną).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, że wykonywanie badań psychologicznych z zakresu usług medycyny pracy przedstawia się następująco: lekarz medycyny pracy kieruje pacjenta na badania psychologiczne w 3 przypadkach: 1) badanie dotyczy kierowcy zawodowego/kierowcy pojazdu uprzywilejowanego, 2) badanie dotyczy pracownika, który korzysta z samochodu dla celów służbowych oraz 3) w każdym innym przypadku, gdy oceni, że zachodzi taka potrzeba (uznanie lekarza).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00