Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2018, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.683.2018.2.IZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.683.2018.2.IZ

Zastosowanie zwolnienia od podatku dla usługi udzielania kredytu kupieckiego.

INTERPRETA JA INDY WIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2018 r. (data wpływu 30 października 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 listopada 2018 r. (data wpływu 26 listopada 2018 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. organu z dnia 9 listopada 2018 r. (skutecznie doręczone dnia 19 listopada 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla usługi udzielania kredytu kupieckiego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 19 listopada 2018 r. (data wpływu 26 listopada 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla usługi udzielania kredytu kupieckiego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca Sp. z o.o. w organizacji złożyła wniosek do KRS. Rozpoczęła działalność na podstawie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością potwierdzoną i zapisaną w formie aktu notarialnego.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

Wnioskodawca dokonuje dostaw i usług na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zapłata za nabywane towary następuje w formie gotówkowej lub bezgotówkowej na zasadach ogólnych bądź w przyszłości w formie tzw. kredytu kupieckiego.

Zapłata na zasadach ogólnych polega na uiszczeniu ceny za sprzedany towar w dacie dokonania sprzedaży lub w określonym terminie od dnia wystawienia faktury przez Wnioskodawcę. Natomiast w przypadku wyboru przez nabywcę opcji płatności w formie kredytu kupieckiego, Wnioskodawca odroczy termin płatności na określony dzień wskazany w podpisanej w tym celu umowie. Oznacza to, że sprzedawca - Wnioskodawca poprzez odroczenie terminu płatności przez czas tegóż odroczenia (zawartego z zawartej umowie) kredytuje nabywcę. W praktyce, kredyt kupiecki jest odłożeniem zapłaty za otrzymane towary i usługi oraz za odroczenie terminu płatności nabywca będzie uiszczał dodatkowo na rzecz Wnioskodawcy odsetki kalkulowane zgodnie z mechanizmem wskazanym w umowie. Kredyt kupiecki będzie miał zastosowanie dla klientów nieprowadzących działalności gospodarczej. Spłata zobowiązania nastąpi zgodnie z harmonogramem płatności stanowiącym załącznik do umowy. Pierwsza rata kredytu składać się będzie z części kapitałowej w kwocie X oraz odsetek za kredyt kupiecki w kwocie V obliczonych zgodnie z umową. Pierwsza wpłata nie może być mniejsza niż wysokość odsetek zawartych zgodnie z umową udzielonego kredytu kupieckiego. W przypadku wyboru opcji zapłaty należności z wykorzystaniem kredytu kupieckiego nabywca będzie zobowiązany nie tylko do uiszczenia ceny za zakupione towary, ale również do uiszczenia opisanych powyżej kosztów udzielenia kredytu kupieckiego, tj. odsetek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00