Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2018, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.373.2018.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.373.2018.1.JM

w zakresie obowiązków płatnika

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2018 r. (data wpływu 8 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi agencję pracy tymczasowej, gdzie zatrudnia na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia) obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy przed podjęciem pracy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu i wykonywania pracy na terytorium Polski. Nie przedkładają jednakże Spółce certyfikatów rezydencji podatkowej. W sytuacji przedstawionej powyżej Spółka do momentu, gdy pobyt podatnika (obcokrajowca) nie przekroczy w Polsce 183 dni w roku podatkowym, pobiera od wypłacanego wynagrodzenia 20% zryczałtowanego podatku i sporządza informacje IFT-1/IFT-1R oraz deklarację PIT-8AR, zaś po przekroczeniu 183 dni płatnik pobiera zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach ogólnych, natomiast po zakończeniu roku sporządza PIT-11 oraz PIT-4R. Wnioskodawca zamierza zatrudnić na umowę cywilnoprawną obywateli Ukrainy przedkładających przed zatrudnieniem poza dokumentami uprawniającymi do pobytu i wykonywania pracy na terytorium Polski również certyfikat rezydencji podatkowej wydanej przez organ administracji podatkowej Ukrainy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy dochody uzyskiwane przez zleceniobiorcę obcokrajowca, gdy pobyt podatnika (obywatela Ukrainy) nie przekroczył w Polsce 183 dni a obywatel Ukrainy posiada centrum interesów osobistych (ośrodek interesów życiowych) na Ukrainie (poświadczony aktualnym certyfikatem rezydencji podatkowej), osiągane z tytułu świadczenia w ramach umowy cywilnoprawnej na terenie państwa Polskiego, należy opodatkować 20% podatkiem ryczałtowym, czy też są one zwolnione z opodatkowania w Polsce w myśl przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Zdaniem Wnioskodawcy, stosując Konwencję między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 12 stycznia 1993 r., nie należy pobierać żadnego podatku w okresie zatrudnienia obywatela Ukrainy posiadającego certyfikat rezydencji podatkowej państwa Ukrainy, zatrudnionego w Polsce do 183 dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00