Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.05.2018, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.155.2018.1.IL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.155.2018.1.IL

W sytuacji, gdy Wnioskodawca przez cały rok wykonywał władzę rodzicielską w stosunku do swoich małoletnich dzieci i nie ma możliwości ustalenia z matką dzieci kwoty odliczeń w odpowiednich proporcjach, należy przyjąć że jest uprawniony do ulgi w wysokości połowy kwoty przysługującej na dwójkę małoletnich dzieci. Zatem przy spełnieniu przesłanek wynikających z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca wobec braku porozumienia z byłą żoną miał prawo skorzystać z ulgi prorodzinnej za 2017 r. w wysokości 50% kwoty ulgi na każde dziecko, ustalonej zgodnie z art. 27f ust. 2 ww. ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2018 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokonywania odliczeń w ramach tzw. ulgi prorodzinnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokonywania odliczeń w ramach tzw. ulgi prorodzinnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca razem z Renatą M. byli małżeństwem od 24 lipca 2004 r., mają dwójkę małoletnich dzieci, syna Piotra ur. 27 września 2007 r. oraz córkę Zofię ur.18 lutego 2009 r. Na podstawie wyroku Sądu Okręgowego z dnia 25 listopada 2014 r. małżeństwo zostało rozwiązane, bez orzekania o winie. Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi tj. Piotrem oraz Zofią powierzono Wnioskodawcy i jego byłej żonie. Miejsce zamieszkania dzieci zostało ustalone jako miejsce zamieszkania matki. Na rzecz małoletnich Piotra i Zofii zostały zasądzone od Wnioskodawcy alimenty w kwocie 1.500 zł miesięcznie. Pozostałe koszty utrzymania i troskę o wychowanie dzieci Sąd nałożył na matkę dzieci. Od samego początku Wnioskodawca sumiennie wywiązuje się z obowiązku płacenia alimentów na rzecz dzieci. Mimo iż dzieci nie mieszkają na co dzień z nim, nadal wykonuje on obowiązki rodzicielskie. Od chwili rozwodu dzieci przebywają z Wnioskodawcą minimum co drugi weekend. Zabiera je na święta, na ferie zimowe oraz na wakacje. W miarę możliwości spotyka się również z nimi popołudniami, po pracy. Mimo płacenia alimentów ponosi dodatkowe koszty związane z utrzymaniem dzieci. Zapewnia im dodatkowe rozrywki (np. basen), kupuje dodatkowe ubrania, kosmetyki, artykuły szkolne, zabawki, akcesoria sportowe itp. Aktywnie uczestniczy w ich rozwoju pomagając im w odrabianiu lekcji, chodząc na zebrania do szkoły, interesując się co się u nich dzieje. Na podstawie art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych całą ulgę na dzieci za 2015 i 2016 r. odliczyła sobie od podatku była żona Wnioskodawcy. Zwróciła mu jedynie kwotę odliczenia od podatku za dwa miesiące twierdząc, że należy mu się tylko tyle ile procentowo czasu spędzają dzieci z nim w ciągu roku. Przy wyliczaniu wysokości podatku za 2017 rok była żona Wnioskodawcy również odliczyła sobie od podatku dochodowego ulgę na dzieci, tym razem za pierwsze 9 miesięcy. Aby nie przekroczyć maksymalnej kwoty odliczenia, Wnioskodawca mógł odliczyć sobie jedynie ulgę na dzieci za ostatnie 3 miesiące 2017 roku. Wnioskodawca nie może dojść do porozumienia ze swoją byłą żoną co do tego w jakich proporcjach każde z nich może skorzystać z możliwości odliczenia od podatku dochodowego ulgi na dzieci. Ponieważ to była żona Wnioskodawcy co roku jako pierwsza składa zeznanie podatkowe, nie może skorzystać z prawa odliczenia od podatku na każde dziecko w równych częściach na każdego rodzica. Wnioskodawca wskazuje, że jego była żona uważa, że należy jej się odliczenie proporcjonalnie do czasu, jaki spędzają dzieci u każdego z nich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00