Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2018, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.205.2018.1.KT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.205.2018.1.KT

Rozpoznanie importu usług w związku z nabyciem usług nauczania języków obcych, zastosowanie zwolnienia od podatku dla importowanych usług oraz wykazanie w deklaracji VAT-7.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2018 r. (data wpływu 27 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania importu usług w związku z nabyciem usług nauczania języków obcych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2018 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania importu usług w związku z nabyciem usług nauczania języków obcych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest firmą świadczącą usługi nauczania języków obcych w krajach Unii Europejskiej. Od szkół językowych mających swoją siedzibę w krajach Unii Wnioskodawca nabywa dla swoich klientów (osoby fizyczne i podmioty gospodarcze) usługi nauczania języków obcych wraz z usługami dodatkowymi w postaci wyżywienia i zakwaterowania. Usługi dodatkowe (wyżywienie, zakwaterowanie) są częścią składową całościowej usługi nauczania języków obcych i nie są udokumentowane odrębną fakturą wystawioną przez firmę zagraniczną. Zakupione usługi realizowane są w tych krajach.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie.

Z powyższych przepisów wynika, że miejscem świadczenia usług nauczania języków obcych na rzecz Wnioskodawcy jest Polska. Podatnikiem podatku VAT od tej usługi jest Wnioskodawca, będący usługobiorcą usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Wnioskodawca powinien rozpoznać import usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00