Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.04.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.81.2018.1.PR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.81.2018.1.PR

Uznanie sprzedaży licencji za usługi elektroniczne i możliwość skorzystania z procedury szczególnej dotyczącej świadczenia usług elektronicznych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2018 r. (data wpływu 5 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sprzedaży licencji za usługi elektroniczne i możliwości skorzystania z procedury szczególnej dotyczącej świadczenia usług elektronicznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sprzedaży licencji za usługi elektroniczne i możliwości skorzystania z procedury szczególnej dotyczącej świadczenia usług elektronicznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Przeważająca działalność gospodarcza Wnioskodawcy to sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.

Wnioskodawca dokonuje sprzedaży produktów, w tym urządzeń i oprogramowania z zakresu elektroniki samochodowej, z wykorzystaniem środków komunikowania się na odległość. Wnioskodawca prowadzi m.in. sklep internetowy.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonuje sprzedaży nośników urządzeń elektronicznych, które są jednocześnie kluczem sprzętowym do obsługi programu do zmiany parametrów w pojazdach samochodowych. Klucz sprzętowy jest to urządzenie, w którym zainstalowany jest silnik programu oraz przechowywane są zakupione licencje na poszczególne moduły programu. Klucz sprzętowy jest zarazem zabezpieczeniem przed nielegalnym kopiowaniem dostępu do programu. Oprogramowanie podzielone jest na katalogi zgodnie z markami pojazdów, a te na poszczególne modele. Osoby kupujące ww. nośnik mogą określić, które z wymienionych elementów oprogramowania zostaną aktywowane. Klient ma możliwość zakupu pojedynczych licencji do określonych modeli samochodów albo wykupić dostęp do pakietów licencji (pakiet licencji składa się z kilku lub kilkunastu pojedynczych licencji). Ponadto klient ma możliwość wykupienia pełnej wersji oprogramowania. Nośnik wykorzystywany jest w przeważającej części w warsztatach naprawczych zajmujących się diagnozowaniem problemów oraz zmianą parametrów pojazdu. Ponadto Wnioskodawca sprzedaje również dostępy (tj. licencje), moduł do ww. nośnika odnoszący się do kolejnych marek lub typów pojazdów. Aktywacja takiego dostępu może odbyć się online wyłącznie na oryginalnym urządzeniu, które posiada swój unikatowy numer seryjny. Nie ma możliwości sprzedaży aktywacji niezwiązanej z urządzeniem podstawowym. Sprzedaż aktywacji związana jest zatem wyłącznie ze sprzedanym wcześniej nośnikiem (należy zaznaczyć, że nie musi to być nośnik zakupiony u Wnioskodawcy). Kod aktywacyjny to unikatowy klucz odblokowujący poszczególne moduły oprogramowania wygenerowany pod konkretny numer seryjny urządzenia, który Wnioskodawca wysyła w treści wiadomości e-mail do klienta.

Klientami Wnioskodawcy są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne, w tym również zagraniczne osoby fizyczne i osoby prawne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00