Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.01.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.541.2017.1.JN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.541.2017.1.JN

Podatek od towaru i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w transakcjach łańcuchowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2017 r. (data wpływu 9 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towaru i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w transakcjach łańcuchowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towaru i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w transakcjach łańcuchowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się sprzedażą towarów, głównie sprzętu gastronomicznego i spawalniczego. Wnioskodawca dokonuje m.in. sprzedaży towarów w ramach tzw. transakcji łańcuchowych, w rozumieniu art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, na niżej opisanych zasadach.

Wnioskodawca sprzedaje towary kontrahentowi mającemu siedzibę na terytorium innego niż Polska państwa Unii Europejskiej (dalej: Pośrednik). Pośrednik następnie dokonuje sprzedaży do ostatecznego kontrahenta (dalej: Odbiorcy) mającego siedzibę/miejsce zamieszkania na terytorium kraju UE innego niż Polska. W wyniku opisanych dostaw towary są transportowane bezpośrednio pomiędzy Wnioskodawcą, a ostatecznym Odbiorcą, przy czym transport jest dokonywany przez firmę kurierską/przewozową działającą na zlecenie Pośrednika.

Dostawa pomiędzy Wnioskodawcą, a Pośrednikiem jest dokonywana według reguł EXW lub FCA miejsce w Polsce (zgodnie z INCOTERMS 2010).

Warunki transakcji zakładają, że Pośrednik każdorazowo informuje Wnioskodawcę, że towar zostanie przetransportowany przez firmę kurierską/przewozową działającą na rzecz Pośrednika bezpośrednio z Polski do innego państwa UE, podając przy tym dane adresowe Odbiorcy. Następnie towary są przygotowywane do wysyłki przez Wnioskodawcę, w szczególności pakowane i etykietowane danymi adresowymi. W razie potrzeby Wnioskodawca nawiązuje kontakt z przewoźnikiem, tzn. z przewoźnikiem są ustalone stałe godziny odbioru przesyłek, ale w razie potrzeby przeorganizowaniem godziny odbioru zajmuje się Wnioskodawca. Ponadto Wnioskodawca uzgadnia z przewoźnikiem rozmiary pakunku, sposób jego załadunku, generuje również list przewozowy i zajmuje się załadunkiem do kontenera firmy przewozowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00