Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2017, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.236.2017.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Wymogi dla stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego na oleje opałowe

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 października 2017 r. (data wpływu 30 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wymogów dla stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego na oleje opałowe jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wymogów dla stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego na oleje opałowe.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

L. (dalej Wnioskodawca lub Spółka) jest podmiotem gospodarczym prowadzącym działalność głównie w zakresie obrotu paliwami. W ramach swojej działalności Spółka sprzedaje swoim kontrahentom m.in. oleje opałowe z zastosowaniem obniżonej stawki podatku akcyzowego ze względu na przeznaczenie na cele opałowe. Obrót wszystkimi rodzajami paliw z danym kontrahentem jest regulowany jedną umową handlową (dalej zwaną Umowa) zawieraną co do zasady na czas nieoznaczony. O ile kontrahent ma przyznany limit kredytowy, to kontrahent dodatkowo ustanawia pod tę Umowę stosowne zabezpieczenia dla przyznanego w Umowie limitu kredytowego (np. zabezpieczenie hipoteczne, gwarancja bankowa, weksel). Ze względu na ustanowione zabezpieczenia, umowy handlowe z kontrahentami, często sprzed wielu lat, podlegają zmianom wyłącznie w drodze aneksów. Spółka nie praktykuje podpisywania umów okresowych z uwagi na koszty zmiany zabezpieczeń i związane z tym sprawy proceduralne oraz czas ich załatwiania.

Spółka otrzymała interpretację indywidualną wydaną 22.12.2015 r. przez DIS w Katowicach, nr IBPP4/4513-166/15/MK, w której Organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko Spółki, że umową spełniającą warunek o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy akcyzowej, a w konsekwencji upoważniającą do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego jest umowa zawarta z kontrahentem Spółki na czas nieoznaczony, jeżeli w tej umowie zostało złożone oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych na podstawie tej umowy olejów na cel opałowy, które określa ilość nabywanych na podstawie tego oświadczenia olejów opałowych, którą nabywca zamierza nabyć w okresie wskazanym w tym oświadczeniu, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego. W ramach realizacji wymogu wyczerpującego opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) Wnioskodawca wskazuje na to, że we wcześniej wydanej, bo w dniu 08.07.2015 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretacji, znak ITPP3/4513-16/15/JK organ podatkowy zanegował możliwość złożenia oświadczenia upoważniającego do zastosowania obniżonej stawki akcyzy do umowy zawartej na czas nieoznaczony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00