Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2017, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.20.2017.1.GG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.20.2017.1.GG

Czy koszty opłat za studia w trybie niestacjonarnym, koszty zapłaty za egzamin na doradcę podatkowego, koszty wpisu na listę doradców podatkowych oraz koszty zakupu materiałów dydaktycznych z zakresu egzaminu na doradcę podatkowego poniesione przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej Wnioskodawca może zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2017 r. (data wpływu 10 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu: opłat za studia, opłaty za egzamin na doradcę podatkowego, opłaty za wpis na listę doradców podatkowych oraz zakupu materiałów dydaktycznych poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu: opłat za studia, opłaty za egzamin na doradcę podatkowego, opłaty za wpis na listę doradców podatkowych oraz zakupu materiałów dydaktycznych poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w dniu 3 kwietnia 2017 r., której przeważającym przedmiotem będzie działalność rachunkowo-księgowa oraz doradztwo podatkowe. Do pozostałego zakresu prowadzonej działalności gospodarczej będzie należeć działalność prawnicza oraz pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Wnioskodawca studiował jednocześnie w trybie stacjonarnym kierunek międzynarodowe stosunki gospodarcze na Uniwersytecie , jak również w trybie niestacjonarnym kierunek prawo na Uniwersytecie . Wnioskodawca ukończył powyższe kierunki studiów z następującymi tytułami naukowymi: licencjat zarządzania, magister ekonomii oraz magister prawa. Wnioskodawca uzyskał również tytuł doradcy podatkowego w dniu 20 lutego 2017 r.

W związku z powyższym, Wnioskodawca ponosił koszty opłat za studia w trybie niestacjonarnym na kierunku prawo na Uniwersytecie za lata akademickie od 2010 r. do dnia obrony w lipcu 2015 r. Wnioskodawca skonkretyzował, że pod pojęciem kosztów za studia w trybie niestacjonarnym ma na myśli koszty czesnego za 10 semestrów nauki. Ponoszenie tych kosztów potwierdzają dowody zapłaty z rachunku bankowego osoby spokrewnionej z Wnioskodawcą. Wnioskodawca poniósł również koszty opłaty za egzamin na doradcę podatkowego (jednorazowa opłata w wysokości 900 zł, z uwagi na zdanie egzaminu pisemnego i ustnego w pierwszym terminie), koszt wpisu na listę doradców podatkowych (jednorazowa opłata w wysokości 900 zł), koszty zakupu materiałów dydaktycznych z zakresu egzaminu na doradcę podatkowego (książki do egzaminu pisemnego i ustnego). Wszystkie powyżej wymienione koszty zostały poniesione przez Wnioskodawcę przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, natomiast dzięki poniesieniu tych kosztów Wnioskodawca uzyskał wysokie kwalifikacje zawodowe, które umożliwią uzyskiwanie przychodów z tytułu działalności gospodarczej. Bez poniesienia powyższych kosztów Wnioskodawca nie planowałby założenia działalności gospodarczej, ponieważ w Jego uznaniu nie posiadałby wystarczających kwalifikacji zawodowych na uzyskiwanie przychodów z tytułu działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00