Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2016, sygn. IBPP2/4512-544/16-2/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-544/16-2/IK

w zakresie uznania czynności przekazania nieruchomości na rzecz udziałowców na skutek likwidacji spółki za czynność podlegającą opodatkowaniu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 lipca 2016 r. (data wpływu 12 lipca 2016 r.), uzupełnionym pismem z 26 września 2016 r. (data wpływu 29 września 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności przekazania nieruchomości na rzecz udziałowców na skutek likwidacji spółki za czynność podlegającą opodatkowaniu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2016 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności przekazania nieruchomości na rzecz udziałowców na skutek likwidacji spółki za czynność podlegającą opodatkowaniu.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 26 września 2016 r. (data wpływu 29 września 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 20 września 2016 r. znak: IBPP2/4512-544/16-1/IK.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca K I. Sp. z o.o. ma miejsce siedziby oraz miejsce zarządu na terenie Polski, oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W niedalekiej przyszłości spółka zostanie przekształcona w spółkę osobową, tj. w spółkę jawną zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych i kontynuować dalszą działalność w tej formie. W wyniku przekształcenia wszystkie aktywa i pasywa spółki przejdą na spółkę jawną i nie będą zwracane (wypłacane) wspólnikom. Spółka podjęła uchwałę, że na dzień przekształcenia zgodnie z przyjętym planem przekształcenia kapitał zapasowy zostanie przekazany na pokrycie wynikłej na koniec 2015 r. straty. Pokrycie straty kapitałem zapasowym nastąpi z dniem likwidacji spółki z o.o. i zamknięciem jej ksiąg. W momencie przekształcenia - żaden ze wspólników nie wystąpi ze spółki. Po przekształceniu nastąpi likwidacja spółki jawnej. Majątkiem spółki jawnej będzie m.in. nieruchomość użytkowa zabudowana, i od której odliczono podatek VAT. Zgodnie z planem podziału sporządzonym przy likwidacji spółki, udział w nieruchomości zostanie przeniesiony na rzecz działalności gospodarczej każdego z wspólników (dwóch po 1/2 udziału). Przeniesienie nieruchomości zostanie przeprowadzone przez notariusza, przed którym będzie sporządzany plan podziału majątku likwidowanej firmy i nastąpi przeniesienie nieruchomości ze spółki jawnej na dwóch wspólników spółki. Podczas tej czynności spółka jawna (dawna sp. z o.o.) będzie nadal czynnym podatnikiem VAT, a wykreślenie nastąpi dopiero później poprzez postanowienie sądu. Wówczas nastąpi wykreślenie podmiotu i sporządzenie remanentu likwidacyjnego, który na dzień sporządzenia będzie wynosił zero. W inny sposób nie można tego zrobić gdyż do przeniesienia nieruchomości są potrzebne dwie strony umowy, a więc musi istnieć spółka jawna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00