Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2016, sygn. IBPB-1-1/4511-191/16/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4511-191/16/ZK

Czy Wnioskodawca, dzialajacy jako powiernik i w wykonaniu umowy powiernictwa, bedzie podatnikiem podatku dochodowego od osob fizycznych od przychodow (dochodow) uzyskiwanych w zwiazku z uczestnictwem w Spolce osobowej?

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz ? 5 pkt 2 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, dzialajacy w imieniu Ministra Finansow, stwierdza, ze stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku opatrzonym data 20 stycznia 2016 r. (data wplywu do tut. Biura 29 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego, dotyczacej podatku dochodowego od osob fizycznych, w zakresie skutkow podatkowych jakie dla powiernika wywoluje zawarcie umowy zlecenia powierniczego ? jest prawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2016 r. wplynal do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczacej podatku dochodowego od osob fizycznych, w zakresie skutkow podatkowych jakie dla powiernika wywoluje zawarcie umowy zlecenia powierniczego.

We wniosku zostalo przedstawione nastepujace zdarzenie przyszle:

Wnioskodawca jest osoba fizyczna, bedaca rezydentem podatkowym w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych (dalej: ?ustawy PIT?).

Wnioskodawca zawarl z osobami trzecimi (dalej: ?Powierzajacy?) umowy powiernictwa (dalej: ?Umowa?). Zgodnie z Umowa, Powierzajacy zlecili Wnioskodawcy jako powiernikowi podjecie czynnosci faktycznych i prawnych zmierzajacych do objecia i wykonywania praw korporacyjnych z udzialow w spolce z ograniczona odpowiedzialnoscia (dalej: ?Spolka?), bedacej polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osob prawnych (dalej: ?CIT?).

W przyszlosci jednak moze miec miejsce sytuacja, w ktorej forma organizacyjno-prawna spolki z ograniczona odpowiedzialnoscia bedzie nieadekwatna do skali dzialalnosci gospodarczej Spolki. W takiej sytuacji Powierzajacy moga zdecydowac, ze Spolka zostanie przeksztalcona w spolke komandytowa (dalej: ?Spolka osobowa?) w celu kontynuowania dzialalnosci Spolki w formie spolki osobowej. Przeksztalcenie Spolki w Spolke osobowa bedzie przeksztalceniem w mysl art. 551 ustawy z dnia 15 wrzesnia 2000 r. - Kodeks spolek handlowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.; dalej: ?KSH?).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00