Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-89/16/ZuK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-89/16/ZuK

Czy przychód/dochód z wynajmu mieszkania w Wielkiej Brytanii jest opodatkowany tylko w Wielkiej Brytanii i nie podlega podatkowi w Polsce? Czy przychód/dochód uzyskany z wynajmu mieszkania w Wielkiej Brytanii spowoduje wzrost stawki opodatkowania w Polsce dochodów z pracy małżonków i czy będzie musiał być uwzględniony w rocznym rozliczeniu PIT-37 lub PIT- 28?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 14 stycznia 2016 r. (data otrzymania 18 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu z najmu mieszkania położonego w Wielkiej Brytanii jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu z najmu mieszkania położonego w Wielkiej Brytanii.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabyła w 2015 r. mieszkanie położone na terenie Wielkiej Brytanii. Oboje małżonkowie są współwłaścicielami tego mieszkania. Małżonkowie są rezydentami polskimi posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), a także przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w każdym roku podatkowym. Małżonkowie uzyskują przychody tylko z zatrudnienia na umowę o pracę u innego pracodawcy, czasami sporadycznie mogą osiągać dochody z umowy o dzieło albo umowy zlecenie. Małżonkowie nie prowadzą działalności gospodarczej. Od 15 stycznia 2016 r. Małżonkowie będą wynajmowali nabyte mieszkanie w Wielkiej Brytanii i będą uzyskiwali przychody z tego tytułu. Czynsz za wynajem będzie przekazywany na rachunek bankowy małżonków do końca miesiąca za dany miesiąc. Za styczeń do 31 stycznia 2016 r. Zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi w Wielkiej Brytanii podatek od uzyskanych przychodów/dochodów z tytułu wynajmu mieszkania małżonkowie będą płacić do HM Revenue Customs (czyli do brytyjskiego urzędu skarbowego). Oprócz przychodów/dochodów z najmu w Wielkiej Brytanii małżonkowie nie posiadają innych źródeł przychodów/dochodów za granicą. Jako osoby rozpoczynające wynajem prywatny nieruchomości położonej na terenie Wielkiej Brytanii zgodnie z art. 9 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne małżonkowie wybiorą opodatkowanie tych przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5%). Odpowiednie oświadczenia zgodnie z przepisami ww. ustawy zostaną złożone do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym małżonkowie osiągną pierwszy przychód/dochód z tytułu wynajmu, tj. do 20-go lutego 2016 r. Na terenie Polski małżonkowie nie osiągają i nie będą osiągać innych przychodów, które mogłyby być opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00