Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2016, sygn. 3063-ILPP1-3.4512.139.2016.1.PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP1-3.4512.139.2016.1.PR

Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania przez Wnioskodawcę faktur w ramach samofakturowania z zastosowaniem milczącego akceptu i prawidłowości ich zatwierdzania przez Kontrahentów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2016 r. (data wpływu do: Izby Skarbowej w Poznaniu 2 listopada 2016 r., Biura KIP w Lesznie 7 listopada 2016 r. ) uzupełnionym pismem z dnia 9 listopada 2016 r. (data wpływu 14 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania przez Wnioskodawcę faktur w ramach samofakturowania i prawidłowości ich zatwierdzania przez Kontrahentów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania przez Wnioskodawcę faktur w ramach samofakturowania i prawidłowości ich zatwierdzania przez Kontrahentów. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 listopada 2016 r. (data wpływu 14 listopada 2016 r.) o pełnomocnictwo, z którego wynika prawo osoby podpisanej na wniosku do występowania w imieniu Wnioskodawcy przed organem właściwym do wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie prawa podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. (dalej: Spółka, Wnioskująca) zajmuje się sprzedażą wielofunkcyjnego urządzenia kuchennego (...). Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Nabywcami urządzenia są zasadniczo osoby fizyczne. W celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców Spółka prowadzi sprzedaż urządzeń przy wsparciu przedstawicieli handlowych (dalej: Kontrahent), działających na terenie całej Polski. Kontrahenci są odrębnymi i niezależnymi podmiotami gospodarczymi, czynnymi podatnikami VAT, mającymi siedzibę działalności w Polsce, którzy świadczą na rzecz Spółki usługi i wystawiają z tego tytułu faktury VAT. Spółka z każdym Kontrahentem zawiera umowę współpracy, która określa prawa i obowiązki stron, w tym zakres czynności wykonywanych przez Kontrahentów oraz sposób ich wynagradzania. Obecnie Wnioskująca zamierza uprościć rozliczenia z Kontrahentami poprzez wprowadzenie systemu tzw. samofakturowania, tj. w oparciu o art. 106d Ustawy VAT zamierza wprowadzić procedurę pozwalającą jej na wystawianie faktur w imieniu i na rzecz Kontrahentów.

Spółka zawrze z poszczególnymi Kontrahentami odpowiednie umowy w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz poszczególnych Kontrahentów, w których to umowach określona zostanie procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez Kontrahenta świadczącego na rzecz Spółki usługi. Spółka zamierza przy tym zastosować instytucję tzw. milczącego akceptu polegającą na tym, że jeżeli po wystawieniu przez Wnioskującą na rzecz Kontrahenta faktury i przesłaniu mu jej do akceptacji nie uzyska w określonym w umowie terminie od Kontrahenta informacji zwrotnej, że faktura zawiera błędy, wówczas Spółka przyjmie, że faktura jest prawidłowa i że Kontrahent poprzez niewyrażenie sprzeciwu, zatwierdził wystawioną fakturę (milczący akcept). Odpowiednie uzgodnienia w tym zakresie znajdą się w umowie dotyczącej samofakturowania zawartej między Spółką a Kontrahentem, tzn. umowa będzie zawierała postanowienie, że brak informacji zwrotnej ze strony Kontrahenta do końca ustalonego terminu strony będą uznawały za zatwierdzenie przez Kontrahenta treści faktury wystawionej przez Spółkę. Faktury wystawiane przez Spółkę w imieniu i na rzecz Kontrahenta będą zawierać wyraz samofakturowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00